Opublikowany przez: apis74 2011-06-25 16:04:43
O tym jak ważnym narządem zmysłu są nasze oczy, możemy się przekonać, zamykając je na chwilę i próbując zrobić kilka prostych czynności – ot choćby przejść z pokoju do kuchni i zrobić sobie herbatę. Nie jest łatwo – prawda? Dlatego powinniśmy szczególną troską otoczyć oczy, aby służyły nam jak najdłużej. Niestety nasze oczy również narażone są na choroby, które należy bezwzględnie leczyć.
Najczęściej występującymi chorobami i wadami oczu są:
Jęczmyk – na brzegu spojówki pojawia się ropny stan zapalny. Objawy: powieka jest nabrzmiała, boląca, a spojówka zaczerwieniona. Przyczyny: Infekcja gruczołu potnego na brzegu spojówki. Leczenie: ciepłe okłady ze świeżego rumianku kilka razy dziennie.
Gradówka – guzek na górnej powierzchni powieki. Przyczyny: Zator wydzieliny gruczołu łojowego. Leczenie: Małe guzki z reguły znikają same, ale jeśli dojdzie do stanu zapalnego, to należy skonsultować się z lekarzem.
Zapalenie brzegu powieki – brzegi powieki są zaczerwienione i swędzą. Przyczyny: Infekcje bakteryjne lub uczulenie. Leczenie: Chłodne okłady z herbaty, ale jeśli objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.
Zapalenie spojówki – spojówka jest obrzękła, czerwona, boli, po przebudzeniu oko jest zlepione. Przyczyny: Reakcja uczuleniowa, infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe. Leczenie: Stan zapalny spojówek może przenieść się na rogówkę i twardówkę, dlatego konieczna jest wizyta u okulisty.
Zapalenie rogówki – oko jest zaczerwienione i lekko bolesne. Zauważa się gorsze widzenie. Przyczyny: Podrażnienie przez promienie pozafioletowe np. podczas spawania. Niekiedy przyczyną jest wirus opryszczki. Leczenie: Pomagają zimne okłady, zwłaszcza przy ślepocie śnieżnej, jednak zwykle konieczna jest wizyta u lekarza.
Odwarstwienie siatkówki –groźny stan, który bez leczenia prowadzi do ślepoty. Objawy: Widzenie błysku świetlnego, później ciemna zasłona. Po tych sygnałach pojawia się widzenie nieostre, zniekształcone. Przyczyny: Wynik urazu, skutek operacji zaćmy, zmiany zwyrodnieniowe w obwodowych częściach siatkówki. Leczenie: Konieczna jest operacja.
Jaskra – choroba przeważnie spowodowana utrudnieniami odpływu cieczy wodnej i zwykle powodująca wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Objawy: Jaskra przewlekła – rozwija się przez lata, w jednym bądź obu oczach i zwykle zostaje niezauważona. Od czasu do czasu obraz jest zamazany pojawiają się bóle głowy. Później jest brak obrazu w środkowym polu widzenia. W tym momencie nerw wzrokowy jest już poważnie uszkodzony. Jaskra ostra – dotyczy zwykle jednego oka. Nagle występują bóle oka, są wymioty, dreszcze i gorączka. Symptomem ostrzegawczym przed ostrym napadem jaskry jest widzenie mgły lub kolorowych pierścieni wokół źródeł światła. Przyczyny: Ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta z powodu zatoru żyły siatkówki, urazu oka, lub długotrwałego przyjmowania leków zawierających glikokortykoid. Ostry napad jaskry mogą wyzwolić: wysiłek fizyczny, nadużycie kofeiny, alkoholu lub nikotyny, a także zażywanie leków zawierających składniki rozszerzające źrenice. Leczenie: Po rozpoznaniu lekarz określa sposób leczenia. Jest to albo leczenie farmakologiczne, albo operacyjne. Skuteczną metodą jest trabekuloplastyka laserowa, operacja przetoki lub poszerzenie kąta komory, irydektomia (wycięcie części tęczówki).
Zaćma (katarakta) – najczęstszą formą choroby jest zaćma starcza powstała na skutek starzenia się soczewki. Objawami zaćmy są: stopniowe nieostre widzenie. Świat widziany jest jak przez mgłę. W końcu oko rozróżnia tylko jasność od ciemności – nie staje się jednak ślepe. Przyczyny: Często jest to choroba wrodzona, odziedziczona, lub skutek przebycia przez matkę podczas ciąży świnki, odry, różyczki, ospy wietrznej, choroby Heinego-Medina, zapalenia wirusowego wątroby. Może być skutkiem tężca, cukrzycy, urazu, stanu zapalnego oka, działania promieni rentgenowskich, oraz zwiększonego działania promieni UV-B. Leczenie: Kiedy pojawią się dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Stosuje się leczenie operacyjne – wszczepienie sztucznej soczewki.
Daltonizm – polega na złym rozpoznawaniu barw. Wada ta jest często definiowana jako ślepota na barwę czerwono-zieloną. Występuje także ślepota na barwę czerwoną, rzadziej zieloną i bardzo rzadko na fioletową. Przyczyny: Może być to wada wrodzona lub nabyta. Daltonizm nabyty może być wynikiem przejścia choroby siatkówki. Całkowita ślepota na barwy jest wynikiem niedorozwoju czopków siatkówki i łączy się ze znacznym obniżeniem ostrości wzroku i trudnością przystosowania się do światła.
Zez – w warunkach prawidłowych jedno i drugie oko patrzy równocześnie (fiksuje) na oglądany przedmiot, a osie widzenia podczas patrzenia w dal ustawione są równolegle. Oczy fiksują ten przedmiot plamkami żółtymi. W zezie dany przedmiot fiksuje tylko jedno oko, drugie natomiast odchyla się w innym kierunku (zezuje). Przyczyny: Osłabienie mięśni ocznych lub ich porażenie, guzy mózgu, skaleczenie lub jednostronne zmętnienie soczewki oka, wstrząśnienie mózgu. Czasem jest dolegliwością wrodzoną lub skutkiem przebytej odry, kokluszu lub szkarlatyny. Leczenie: ćwiczenia oka.
Niedowidzenie jednego oka – wadą tą dotknięty jest co dziesiąty człowiek. Niedowidzenie rozwija się do ósmego roku życia. Przyczyny: Zaburzenia rozwojowe w dzieciństwie takie jak choroby powiek, zez, zmętnienie soczewki, także zbyt długie leczenie atropiną. Leczenie: Ćwiczenia stosowane w leczeniu zeza.
Astygmatyzm (niezborność) – przedmioty są widziane w postaci zniekształconej, jakby znajdowały się pod wodą. Wada często dotyka krótko- i dalekowidzów. Przyczyny: Prawdopodobnie uwarunkowania genetyczne skutkujące skrzywieniem rogówki. Leczenie: Soczewki cylindryczne.
Czy wiesz, że:
Człowiek mruga średnio 1 – 2 razy co 10 sekund, a każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Noworodki mrugają znacznie rzadziej bo 1 – 4 razy na minutę. Od około 6 miesiąca życia częściej.
Co piąty niewidomy utracił wzrok wskutek jaskry.
Daltonizm wrodzony jest wadą dziedziczną, na którą cierpi w różnym stopniu 8 procent mężczyzn i około 0,5 procent kobiet.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
212.96.*.* 2013.05.09 17:34
spoko napeawde mi pomogło
95.49.*.* 2011.11.27 16:59
Przy zaćmie nie ma szans na jakiekolwiek leczenie- jedynie operacja jest skuteczna, i z tego co czytałam należy ją wykonać jak najszybciej. Jeśli szukacie pomocy nt tej choroby to polecam porta leczeniezacmy.pl gdzie są i informacje o operacji , i miejsca gdzie można ją wykonać , i jeszcze wiele innych pomocnych artykułów. Ja jestem po zabiegu na jedno oko, czekam jeszcze na kolejny zabieg. W razie pytań jestem do dyspozycji. Pozdrawiam wszystkich z wadam wzroku:) Talia
apis74 2011.09.30 12:18
Z tego co wiem to tak, gdyż soczewka oka po prostu już nie spełnia swoich funkcji. Ale o sposobie leczenia decyduje lekarz, więc najlepiej udać się do niego na badania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.