Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-02-19 10:17:58
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa user18526052 na Freepik
Gorączka u dziecka najczęściej jest oznaką toczącego się procesu chorobowego – infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Bywają jednak sytuacje, że maluch zagorączkuje również z nadmiaru emocji, a także kiedy dziecku rosną zęby, czy nawet w wyniku przegrzania. Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę zawsze należy je uważnie obserwować. Warto też wiedzieć, gdzie i jak prawidłowo zmierzyć dziecku temperaturę.
Maluch, który ma gorączkę, może być płaczliwy, drażliwy, bez apetytu. Dokładny pomiar temperatury ciała dziecka z oraczka pozwoli nam stwierdzić również, czy należy podać na przykład leki przeciwgorączkowe. Gdzie i jak mierzyć temperaturę małemu dziecku? W przypadku małych dzieci możemy mierzyć temperaturę w uchu (specjalna końcówka termometrów bezdotykowych), w odbycie, a także pod pachą. Dziecku można również mierzyć temperaturę w ustach, ale pomiar ten jest zalecany dopiero od 5 roku życia, kiedy możemy mieć pewność, że dziecko nie będzie gryzło termometru i jest w stanie spokojnie go utrzymać pod językiem. W przypadku termometrów bezdotykowych temperaturę maluchowi mierzymy w okolicy czoła. Świetnym rozwiązaniem będzie też bezdotykowy termometr douszny na podczerwień, który daje bardzo dokładny wynik w zaledwie kilka sekund.
Dość dokładny pomiar da nam tradycyjny termometr dla dziecka – na przykład elektroniczny, ale koniecznie z miękką i giętka końcówką. W zależności od tego, gdzie mierzysz temperaturę dziecku, pomiar będzie dość szybki, a giętka końcówka dobrze sprawdzi się w przypadku wiercącego sie malucha, gdy mierzymy temperaturę dziecku np. w odbycie. Natomiast termometr szklany – gwarantuje dużą dokładność, jednak wymaga stosunkowo długiego czasu pomiaru i dużej uważności podczas stosowania, dlatego niekoniecznie sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci.
Mierząc dziecku temperaturę, warto pamiętać, że wyniki pomiaru mogą się różnić w zależności od miejsca mierzenia. Generalnie przyjmujemy, że dziecko ma gorączkę, gdy temperatura jego ciała wyniesie 38 stopni i więcej. Jaka temperatura ciała będzie podczas mierzenia w różnych miejscach ciała?
CZYTAJ TEŻ >> Na co choruja teraz dzieci? TOP 5 z gabinetu pediatry
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.