Opublikowany przez: Melisa 2011-11-30 23:27:43
Burleska powstała w XVIII wieku jako parodia poważnego teatru. Miała być dosadna, czasem wulgarna. Jeszcze mniej poważna jej odmiana zwana British girls pojawiła się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii epoki wiktoriańskiej jako podbita erotyzmem forma grupowych tańców, śpiewów i skeczy wykonywanych przez skąpo ubrane aktoreczki, najczęściej blondynki. W końcu nowa rozrywka trafiła do Ameryki.Klasyczna burleska rozwijała się w purytańskiej Ameryce w czasach, w których obowiązywały surowe regulacje dotyczące tego, ile nagości może pokazać na scenie tancerka. Stąd opracowana tam do perfekcji sztuka wykorzystywania tych przepisów do oporu, a nawet trochę bardziej, w nadziei, że zauroczony cenzor łaskawie przymknie oko.
Współczesna burleska łączy w sobie striptiz z elementami humorystycznymi. Choć nie jest to zwykły striptiz. Oprócz samego procesu rozbierania, równie ważny jest pomysłowy strój, efektowna inscenizacja, rekwizyty, wyrazisty makijaż i fryzura, oraz muzyka. Ta mieszanka sprawia, że pokazy burleski cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim kobiet, które zarówno chcą występować, jak i oglądać takie show.
To, że w połowie lat 90. burleska znów stała się popularna i odkrywana na nowo jest niekwestionowaną zasługą Dity von Tease. Jej pomysły na pokazy z kieliszkiem martini, absyntu, wielkim puszkiem pudru czy gigantyczną szminką przyciągają tłumy, a festiwale burleski pojawiają się w kolejnych miastach.
Obecnie w Londynie znajduje się wiele szkół uczących zwykłe kobiety podstaw burleski. Organizowane są tam także festiwale burleski (International London Burlesque Festival), a liczba kabaretów, w których można oglądać kobiety pełne seksapilu rośnie bardzo szybko.
Ostatnio burleska inspiruje świat fitnessu. W klubach organizowane są warsztaty taneczne z elementami burleski (bez rozbierania się), gdzie uczestniczki łączą zajęcia ruchowe ze świetną zabawą. Zajęcia tego typu najpierw zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych, potem zainteresowały się nimi Europejki. Warsztaty nie są tworzone z myślą o szkoleniu zawodowych striptizerek, a instruktorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno dwudziesto, jak i pięćdziesięciolatki. Taniec z elementami burleski pomaga spalić kalorie, poprawia kondycję, polepsza koordynację ruchową, rzeźbi sylwetkę, pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, uczy seksownego sposobu poruszania się i poprawia pewność siebie. Ćwiczenia i układy poprawiają nastrój.
Sztuka burleski inspiruje także twórców filmowych. Amerykański film muzyczny „Burleska” w reżyserii Steve’a Antina, którego premiera odbyła się 24 listopada 2010 nominowany został do Złotego Globu w kategorii najlepszy film komediowy lub musical. W filmie wystąpiły światowe gwiazdy muzyki pop: Christina Aguillera oraz Cher.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.