Opublikowany przez: Ania_29 2011-06-21 20:45:00
Na naszym rynku pojawiło się całe mnóstwo odchudzających suplementów diety. Warto jednak wiedzieć, że jeśli koniecznie chcemy wydawać pieniądze na poczet odchudzania, to najlepiej kupić sobie karnet do fitness clubu, bo ruch jest nieodzownym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Każdy, kto choć raz próbował się odchudzać posiłkując się cudownymi środkami, przyzna mi rację, ponieważ cudowny środek na odchudzanie po prostu nie istnieje…
Największym i najpoważniejszym błędem osób odchudzających się jest pomijanie posiłków. Często pomijanym posiłkiem staje się śniadanie, co jest wręcz niewybaczalne, ponieważ to śniadanie jest posiłkiem, który powinien dostarczyć organizmowi energię na cały poranek, aż do południa. Często redukcja ilości posiłków spożywanych w ciągu dnia staje się wręcz przyczyną otyłości. Ograniczamy posiłki, jemy przykładowo tylko dwa posiłki dziennie, wskutek czego nasz organizm przyzwyczajony do długich niedoborów pożywienia, przestawia się na „tryb oszczędzania”, zaczyna magazynować kalorie, co jest, jak wiemy zgubne dla sylwetki. Spowalniamy w ten sposób przemianę materii.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas odchudzania jest szybkość, z jaką spożywamy posiłek. Każdy kęs powinien być przez nas przeżuty co najmniej 30 razy. Żołądek potrzebuje 20 minut na uruchomienie przekazu do mózgu o stanie sytości. Optymalnie każdy posiłek powinien trwać minimum pół godziny, mamy wtedy szansę zjeść naprawdę niewiele, aby poczuć się sytym.
Kolejną pułapką, na którą często się nabieramy przy odchudzaniu są produkty, które w nazwie mają „light”, „slim”, „fit”, czy „fitness”. Półki sklepowe aż uginają się od tego typu żywności. To bardzo kusząca propozycja dla osób dbających o wagę i odchudzających się. To także dobry sposób, by zadowolić leniwych i dać im poczucie, że dbają o linię. Lekkie produkty są częściej bardziej przetworzone, nafaszerowane konserwantami i pozbawione substancji odżywczych. Nie jest łatwo uzyskać produkt o tych samych walorach smakowych, ale dostarczający mniej kalorii. Tłuszcz daje lepszy smak, kiedy go zabraknie, producenci np. do jogurtu dodają więcej cukru, aby nadal smakował klientom. Często też poczucie, że spożywamy produkt „light” sprawia, że pozwalamy sobie na zjedzenie większej jego ilości, no bo przecież to jest nietuczące.
Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał wie, że przede wszystkim należy w diecie ograniczyć tłuszcze. Należy jednak pamiętać, że tłuszcz, (oczywiście w rozsądnych ilościach) jest niezbędny w procesie wchłaniania witamin A,D,E,K.
Wiele osób, marzących o szczupłej sylwetce rezygnuje z makaronów, kasz, czy płatków uznając je za produkty wysokokaloryczne. Warto jednak pamiętać, że węglowodany to cztery kcal na gram. Zatem przechodząc na dietę niskowęglowodanową nie odniesiemy pożądanego efektu spadku wagi. Z węglowodanami jednak trzeba być ostrożnym i warto zwracać uwagę na indeks glikemiczny (IG) danego produktu. Należy wystrzegać się produktów o wysokim IG, ponieważ sprzyjają one tyciu. Węglowodany z takiego produkt są szybko trawione i wchłonięte do organizmu, co wiąże się z gwałtownym wzrostem poziomu glukozy we krwi, na co organizm reaguje wyprodukowaniem dużej dawki insuliny, która pomaga wnikać glukozie do komórek ciała, gdzie ulega spalaniu. Ta duża ilość hormonu gwałtownie obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo obecność insuliny hamuje proces spalania tłuszczu i powoduje jego magazynowaniu w komórkach ciała po posiłku. Gwałtowny spadek poziomu cukru powoduje również uczucie głodu, które zazwyczaj zaspakajamy kolejnymi produktami o wysokim IG.
Niezależnie od tego, jaki sposób odchudzania wybierzemy, należy pamiętać, ze aktywność fizyczna powinna być integralną częścią każdej diety :).
Jeśli mamy problemy z otyłością, warto pomyśleć o odchudzaniu i to nie tylko dlatego, żeby atrakcyjnie wyglądać ale przede wszystkim w trosce o swoje zdrowie. Otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby, m. in. choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów i dlatego też skraca oczekiwaną długość życia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.