Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-15 12:50:41
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kiedy zasypiasz i przechodzisz z lekkiego snu w sen głęboki, mięśnie w Twojej jamie ustnej, język oraz gardło ulegają rozkurczeniu. Czasem jednak tkanka rozluźnia się na tyle, że częściowo blokuje ona dopływ powietrza, co powoduje wibracje, czyli chrapanie. Centrum laryngologiczne Mille Medica zajmuje się diagnostyką i leczeniem chrapania niezależnie od jego przyczyny. Im bardziej masz zwężone drogi oddechowe, tym bardziej Twoje ciało walczy o tlen. To zwiększa wibracje, co powoduje jeszcze głośniejsze chrapanie. Jednak nie wyjaśnia to wszystkich powodów, dla których ludzie chrapią.
Problemy może powodować kształt jamy ustnej – niskie i cienkie podniebienie miękkie oraz długi języczek utrudniają prawidłową pracę dróg oddechowych. Szkodzi też nadwaga - nadprogramowe kilogramy powodują wytworzenie się dodatkowej tkanki z tyłu gardła, co powoduje zwężenie przepływu powietrza. Picie alkoholu i niedobór snu mogą nadmiernie rozluźniać mięśnie i osłabiać naturalne mechanizmy broniące przed zatkaniem dróg oddechowych. A zła pozycja do spania powoduje, że grawitacja zwęża Twoje drogi oddechowe.
Średnio 1 na 3 mężczyzn i 1 na 5 kobiet, którzy regularnie chrapią, cierpią również z powodu bezdechu sennego.
Bezdech senny dzielimy na odmianę obturacyjną i centralną, chociaż to ta pierwsza odpowiada za ponad 95% przypadków. Ich objawy są bardzo do siebie podobne, dlatego rozróżnienie ich może być trudne. Zwróć uwagę na to, czy w nocy:
Nieleczony bezdech senny poważnie wpływa na jakość Twojego życia, powoduje słabe wyniki w pracy i pogarsza relacje z innymi osobami. To jednak nie wszystko.
Bezdech senny zwiększa stan zapalny w organizmie, co może prowadzić do innych chorób, takich jak astma, nowotwór trzustki, nerek i skóry, udar mózgu, przewlekła choroba nerek czy migotanie przedsionków. Nieleczone schorzenie powoduje zaburzenia poznawcze i behawioralne, takie jak zmniejszenie koncentracji, zdolności motorycznych, pamięci werbalnej i wzrokowo-przestrzennej oraz czujności. U chrapiących starszych osób zwiększa się ryzyko demencji, a u dzieci występują trudności w uczeniu się. Nieleczony bezdech może prowadzić do miażdżycy, zawału serca, niewydolności serca, cukrzycy typu II i chorób oczu: jaskry, zespołu suchego oka i stożka rogówki. Bezdech senny utrudnia leczenie nadciśnienia tętniczego. Jeśli jesteś w ciąży, bezdech senny może powodować komplikacje: cukrzycę ciążową, nadciśnienie ciążowe i niską masę urodzeniową dziecka.
Według badań, osoby z zaburzeniami snu, takimi jak bezdech nocny, są 12 razy bardziej narażone na spowodowanie wypadku samochodowego. Choroba obniża zdolność do prowadzenia pojazdów do momentu, kiedy nie jest dobrze leczona.
Leczenie bezdechu sennego zależy od zaawansowania choroby i częstości występowania objawów. Zapamiętaj jedno: leki na chrapanie (tabletki, maści, aerozole) nie mają potwierdzonej skuteczności, a ich stosowanie jest niewskazane, ponieważ może opóźnić moment udania się do specjalisty. Czasem lek na chrapanie może być wręcz szkodliwy, ponieważ w jego składzie znajdują się substancje obkurczające błonę śluzową nosa, a powinno się je stosować tylko przez krótki czas.
Podstawą leczenia średnio i mocno nasilonych przypadków bezdechu sennego jest stosowanie aparatu CPAP (wspomagania oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych). Urządzenie składa się z maski nakładanej na nos na czas snu i maszyny, które dostarcza powietrze pod ciśnieniem do maski. To ciśnienie otwiera górną część dróg oddechowych, co zapobiega bezdechowi sennemu i chrapaniu. W przypadku bezdechu sennego, którego powodem są nieprawidłowości anatomiczne (np. skrzywienie przegrody nosa), stosuje się leczenie operacyjne. Przy lekkim i średnim natężeniu choroby lub nietolerancji leczenia aparatem CPAP sięga się po leczenie ortodontyczne za pomocą zakładanego na noc aparatu wysuwającego żuchwę.
Liczne badania wskazują, że jeśli będziesz leczyć bezdech, zmniejszy się Twoja senność w ciągu dnia, ilość zwolnień lekarskich spowodowanych chorobą oraz prawdopodobieństwo spowodowania wypadku samochodowego. Poza tym obniży się Twoje ciśnienie krwi, poprawi się zarówno samopoczucie, jak i ogólna jakość życia oraz funkcje poznawcze. Najważniejsze zostało jednak na koniec – w końcu Ty i inne osoby w Twoim domu się wyśpią!
Bezdech senny potrafi znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, zarówno w pracy, jak i w domu. Podejmij leczenie, aby wrócić do normalności i uchronić się przed negatywnymi skutkami choroby.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.