Dzieci i młodzież do 18. roku życia objęte są ustawowo zagwarantowaną profilaktyczną opieką zdrowotną. Tzw. bilanse zdrowia przeprowadzane są zaraz po urodzeniu, a następnie w 2., 4., 6., 10., 13., 16. i 18. roku życia. Mają one na celu ocenę rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, jego gotowości do podjęcia nauki w szkole i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, pozwalają ustalić ewentualne ograniczenia dotyczące wyboru zawodu wynikające ze stanu zdrowia.
Badania kontrolne przeprowadza zwykle lekarz podstawowej opieki zdrowotnej we współpracy z pielęgniarką w tzw. poradni dzieci zdrowych w przychodni pod której opieką znajduje się dziecko.
Zakres wykonywanych badań różni się w poszczególnych grupach wiekowych i obejmuje:
- kompleksowe badanie lekarskie z oceną odruchów noworodkowych i oceną stawów biodrowych podczas pierwszego bilansu, oceną stopnia dojrzałości płciowej począwszy od 10. roku życia oraz każdorazowym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiary wysokości i masy ciała,
- pomiary obwodu głowy i klatki piersiowej u najmłodszych dzieci,
- badanie postawy – pozwala na wychwycenie nieprawidłowości takich, jak płaskostopie, koślawość kolan, skrzywienia kręgosłupa,
- badania ostrości wzroku, widzenia barwnego i badanie w kierunku obecności zeza,
- ocena słuchu i mowy,
- wykonywane w pierwszych dniach życia testy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii.
Każdorazowo lekarz analizuje przeprowadzone szczepienia ochronne, udziela zaleceń co do dalszej profilaktyki i promocji zdrowia, ewentualnie kieruje na specjalistyczne leczenie.
Poza bilansami zdrowia nie można zapominać o regularnej kontroli stanu uzębienia dziecka. Zaleca się, aby pierwsza wizyta miała miejsce już przed ukończeniem pierwszego roku życia, kolejne natomiast w odstępach 3-6 miesięcznych, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lekarz Małgorzata Waszkiewicz
Czytaj także: