Opublikowany przez: oktawia_s 2015-05-20 22:18:26
Mają czas – czytają bajki, zabierają na długie spacery, pokazują stare fotografie. I cierpliwie tłumaczą – dlaczego biedronka ma kropki, czym się różni kos od szpaka oraz jak się robi pierniczki. Poza tym nie wtrącają się w to jak wychowujesz dziecko i zawsze możesz liczyć na ich wsparcie.
Ideał prawda?
Niestety życie jest mniej lub bardziej dalekie od ideału – podobnie jak dziadkowie. Nie oznacza to jednak, że są źli czy niepotrzebni. Kochają Ciebie, wnuki i zawsze chętnie Ci pomogą wyręczą i wesprą – na swój sposób. Jacy by nie byli – są potrzebni i zasługują na miłość i wdzięczność. Warto jednak dostrzec ich wady i zalety po to, by wiedzieć kiedy odpuścić, kiedy interweniować, a kiedy podwójnie dziękować za pomoc.
SENIORZY
Babcia i dziadek twierdzą, że są najstarsi i najbardziej doświadczeni. Ponieważ stoją na czele rodziny udzielają rad i nie znoszą sprzeciwu. Wiedzą jak wychowywać wnuki, ponieważ sami wychowali dziecko (albo dzieci). Dlatego czują się w obowiązku podpowiedzieć do jakiego przedszkola wysłać malucha, jak go karmić i ubierać i na jakie języki obce zapisać szkraba.
PLUSY: Doceń te wszystkie rady! Maluchy potrzebują autorytetów. Dzięki nim czują się bezpieczne. Rodzice czasem ustępują, czasem ulegają – dziadkowie z kolei są „alfą i omegą”, znają odpowiedź na każde pytanie, opowiadają historię rodziny, tłumaczą pokrewieństwo, pokazują stare fotografie. Dzięki temu dziecko czuje więź ze swoimi przodkami, ma świadomość że jest częścią dużej, ważnej rodziny.
MINUSY: Powinnaś zareagować, jeśli dziadkowie w obecności dzieciaków krytykują Ciebie i Twojego partnera. Zwłaszcza, jeżeli podważają Wasze decyzje wychowawcze. Nie będzie to proste, jednak należy im wyjaśnić, że to wy jesteście rodzicami i do Was należy ostatnie słowo w kwestii wychowania dziecka.
ŻYWICIELE
Kiedy wnuczek lub wnuczka przyjeżdżają z wizytą, czas upływa im… w kuchni! Spędzają tam każdą wolną chwilę wspólnie gotując, smażąc, piekąc i jedząc. Przyjeżdżając z wizytą zawsze przywożą ze sobą ciasteczka i cukierki. Twierdzą, że kiedyś jadło się wszystko i żyjemy, więc alergie pokarmowe to wymysł współczesnych czasów. A od kostki czekolady jeszcze nikomu nie popsuły się zęby. Poza tym dziecko musi jeść, żeby rosnąć.
PLUSY: Twój szkrab nie chodzi głodny. Co więcej – zjada pyszne, domowe obiadki, na które często zabiegani rodzice nie mają czasu. Z pewnością ma również frajdę ze wspólnego gotowania czy dekorowania ciast. Buduje w ten sposób relacje z dziadkami i kolekcjonuje fajne wspomnienia!
MINUSY: Trzeba zareagować, gdy maluch niebezpiecznie zbliża się do 90tego centyla, jest osowiały, ociężały i unika aktywności fizycznej. Wtedy warto wyjaśnić dziadkom, że słodycze w Waszym domu je się tylko w niedzielę, albo że smyk nie je produktów z glutenem ze względu na stan zdrowia. Ważne jest, by ustalić pewne zasady których dziadkowie będą przestrzegać. Nie warto bowiem rezygnować całkowicie ze wspólnych kuchennych przygód!
PRZYJACIELE
A może bardziej towarzysze zabaw. Gdy patrzysz z boku, czasem tylko wygląd wskazuje kto jest dziadkiem, a kto dzieckiem. Babcia i dziadek wspólnie z maluchem lepią bałwana, turlają się po ziemi, kupują zabawki, którymi sami chętnie się bawią. Zachęcają malucha by samodzielnie jeździł na rowerze i kopał piłkę nie panikując, gdy malec nabije sobie guza.
PLUSY: To idealni dziadkowie zwłaszcza dla jedynaka, który czasem cierpi z powodu braku towarzystwa. Nie sposób z nimi się nudzić – zawsze mają ciekawe pomysły na aktywne spędzanie czasu. I motywują malca – dzięki nim chętniej uczy się pływać czy skakać na skakance.
MINUSY: Czasem zabawy mogą być dla smyka zbyt niebezpieczne. Dziadkowie są dorośli i to co im wydaje się błahe dla malca może być naprawdę groźne. Czasem nie zdaja sobie sprawy, że gdzieś może czyhać zagrożenie. W razie wątpliwości wyjaśnij im, że Twój brzdąc ma dopiero dwa lata i powoli uczy się życia i tego, ze coś może mu się stać.
OSTROŻNI
Twój szkrab jest ich oczkiem w głowie – od kiedy pojawił się na świecie nie istnieje dla Nich nic ważniejszego. Dbają więc o to, by ukochanej wnuczce czy wnukowi nie spadł nawet jeden włos z głowy. Chuchają i dmuchają na zapas. Na wszelki wypadek wolą, żeby brzdąc nie biegał, bo może się przewrócić, a podczas spaceru głaskanie pieska sąsiadów nie wchodzi w grę, bo zwierzaki przenoszą bakterie.
PLUSY: Możesz być pewna, że jeśli maluch zostanie z dziadkami nic mu nie grozi. Śmiało możesz wyjść do kina a nawet wyłączyć telefon – u dziadków dziecko będzie nakarmione, wykąpane i położone spać o odpowiedniej porze.
MINUSY: Wyraźnie powiedz nie, kiedy dziecko jest przegrzewane, a także wtedy, gdy maluch mówi Ci, ze nie chce spędzać czasu z dziadkami, bo wtedy nie może tak jak jego koledzy wspinać się na drabinki czy rzucać śnieżkami. Warto wybrać się na wspólny rodzinny spacer, by dziadkowie przekonali się, że zabawa w piaskownicy to nie koniec świata a trzymanie dziecka pod kloszem nie do końca pozwoli wyładować się sprawnemu i pełnemu energii smykowi.
ZAJĘCI
Liczba zajętych i kochających na odległość babć i dziadków wzrasta z każdym rokiem. Są oni zajęci swoimi sprawami, rzadko fizycznie obecni w życiu malucha. Mają pracę, pasje, życie towarzyskie. Często sami podkreślają, że odchowali dzieci i dopiero teraz mają czas i pieniądze, by żyć po swojemu.
PLUSY: Dziadkowie nie przeszkadzają Ci w wychowywaniu malucha, nie wtrącają się w Wasz sposób przekazywania mu wiedzy, nie krytykują Waszego planu. Nie podważają również Waszego autorytetu.
MINUSY: Czasami dziadków nie ma „aż” za długo. Wtedy zdecydowanie powinnaś zainterweniować. Poproś rodziców lub teściów, aby przyjechali w odwiedziny. Zaproś ich na obiad lub podwieczorek. Może Wy wybierzcie się do nich z wizytą-niespodzianką. Wytłumacz im, że to ważne dla szkraba, aby znał dziadków nie tylko ze zdjęć. Wyjaśnij, ze radzisz sobie z opieką i nie potrzebujesz by uczestniczyli w życiu codziennym malca, ale zależy Ci, aby Twoja pociecha wiedziała, że ją kochają, interesują się i jest dla nich kimś ważnym.
JESTEŚCIE DZIADKAMI? KTÓRY OPIS PASUJE DO WAS NAJBARDZIEJ?
JESTEŚCIE RODZICAMI? JAKIMI DZIADKAMI SĄ WASI RODZICE/TEŚCIOWIE?
POROZMAWIAJMY O TYM NA FORUM >>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.