Opublikowany przez: Familiepl 2020-12-22 12:24:32
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Matthew Henry on Unsplash
Szczepionka na koronawirusa niemal na dniach ma się pojawić na rynku, a w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione służby medyczne oraz osoby starsze. A tymczasem najnowsze Badanie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia, z dnia 9-16 grudnia 2020, pokazuje, jak bardzo Polacy są sceptyczni w stosunku do możliwości zaszczepienia się na koronawirusa.
Jak możemy przeczytać w badaniu opublikowanym na stronie WUM, tylko 17% Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 tak szybko jak to będzie możliwe, a 23% - dopiero po jakimś czasie. Natomiast 38% badanych nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania. Okazuje się też, że najbardziej sceptyczne w tym temacie są kobiety: 41 procent kobiet, których nic by nie przekonało do szczepienia, w stosunku do 27 procent mężczyzn.
Najwięcej osób chętnych do szczepienia w pierwszej kolejności znalazło się w grupie wiekowej 45-65 lat. Z kolei najbardziej niechętni okazują się ludzie młodzi – 18-24 lata, z nich aż 45 procent nie zamierza się szczepić.
Badacze zauważyli też, że dla osób starszych korzyścią ze szczepienia był przede wszystkim aspekt zdrowotny, który pozwoli uniknąć zachorowania na koronawirusa. Młodsi respondenci w pierwszej kolejności wskazywali jako korzyść możliwość wyjazdów za granicę i potykania się ze znajomymi.
O komentarz badania na FB Biura Rzecznika prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pokusił się dr hab. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Możemy w nim przeczytać:
„Najbardziej przerażającym wnioskiem z tych badań jest wysoki odsetek badanych, którzy przyznają, że nic by ich nie przekonało do zaszczepienia się na COVID-19! Jest to niczym nieuzasadnione poczucie bezkarności. Wszyscy myślą, że ich ten problem nie dotyczy. Nic bardziej błędnego! Pamiętajmy, że w każdej grupie wiekowej COVID-19 powoduje poważne powikłania, również u dzieci. Ciężkie po-covidowe wielonarządowe zespoły zapalne, podczas których niektóre dzieci walczą o życie. Zmiany w naczyniach krwionośnych, które wydają się teraz niewiele znaczące. U młodych, dotychczas zdrowych osób wzrasta ryzyko udarów mózgu! Część z tych osób pozostaje kalekami do końca życia. Wielotygodniowa czasami utrata węchu smaku i smaku być może nie jest tak uciążliwa, ale jednak jak sobie to wyobrazimy, ale spróbujmy jeść przez kilka tygodni coś co smakuje jak kartofle skropione benzyną.
Widuję osoby, po 40-tym roku życia, które cierpią z powodu pocovidowych zaburzeń w koncentracji, czyli ztw „brain fog”, a inni na wielotygodniowe zaburzenia wydolności fizycznej i duszności. Zapewne część z nich nigdy nie wsiądzie na rower albo nie pojeździ na nartach. Przyznam, że dawno medycyna nie widziała tak wielokierunkowej i wielonarządowej wyniszczającej choroby.
I na koniec chciałbym podkreślić, że właśnie jesteśmy świadkami chwili kiedy słowo „Solidarność” stało się w Polsce nic nieznaczącą wydmuszką. Solidarność społeczna, o której mówią choćby rządzący, nic nie znaczy w sytuacji, gdy młodzi odmawiają szczepień, mimo że w ten sposób mogliby ochronić swoich dziadków czy sąsiadów. Przecież wiemy, że wiele osób, z powodu istniejących chorób, przeszczepów, konieczności przyjmowania leków przeciwnowotworowych, ba, zwykłych alergii nie będą mogły być zaszczepione. Unikanie szczepień przez osoby, które nie mają przeciwwskazań z powodu widzimisię „nie szczepię się, bo nie” jest zwyczajnie niesolidarne i skrajnie nieodpowiedzialne” – skomentował dr hab. med. Wojciech Feleszko.
Źródło: Badanie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia, 9-16 grudnia 2020
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.