Armagedon
Opublikowany przez:
Grześ
2010-11-24 22:23:00
Wielu Armagedon kojarzy się z końcem świata. Z tego artykułu można dowiedzieć się czym naprawdę jest Armagedon oraz poznać historię miejsca, z którym większość go utożsamia.
Kiedy nadciąga potężny huragan, władze starają się ostrzec obywateli przed zbliżającym się zagrożeniem. Często w taką akcję angażowana jest policja wyposażona w specjalny sprzęt, a funkcjonariusze chodzą czasami od domu do domu, aby dotrzeć do każdego mieszkańca. Ich celem nie jest bynajmniej straszenie ludzi, ale udzielenie im pomocy, by mogli podjąć niezbędne działania i uratować życie. Osoby rozsądne cieszą się, że zostały poinformowane o niebezpieczeństwie, a ci, którzy odpowiednio zareagują, na pewno nie będą tego żałować.
Wielu boi się Armagedonu. Jedni obawiają się, że terroryści, wojownicze narody albo klęski żywiołowe doprowadzą do globalnego kataklizmu, w wyniku czego z Ziemi zniknie wszelkie życie.* Inni wierzą, iż w wyznaczonym czasie sam Bóg zniszczy naszą planetę i wszystko, co się na niej znajduje. Cóż za przerażające perspektywy!
Słowo „Armagedon” pojawia się w Piśmie Świętym tylko raz, ale w dzisiejszym świecie zrobiło ono zawrotną karierę. Określa się nim nie tylko wielkie katastrofy — na przykład powszechną zagładę nuklearną, lecz także pomniejsze problemy — na przykład zniszczenia dokonane przez wirus komputerowy. Niektórzy autorzy rozpisują się o czasach końca, bezpośrednio poprzedzających Armagedon. Ich książki stają się prawdziwymi bestsellerami.
Słowo „Armagedon” znaczy „góra Megiddo”. W przeszłości miasto Megiddo i otaczająca je równina Jizreel były areną wielu decydujących bitew. W książce The Battles of Armageddon (Bitwy Armagedonu): „W ciągu wieków Megiddo i dolina Jizreel były polem bitew, które zmieniły bieg historii całych narodów”. Ze względu na strategiczne położenie Megiddo i pobliskiej doliny stoczono tam aż 34!
Rzeczywiście, bitwy stoczone w rejonie Megiddo często miały przełomowe znaczenie. To tutaj pierwszą klęskę poniosły hordy Mongołów, które w XIII wieku spustoszyły niemal całą Azję. Podczas I wojny światowej niedaleko Megiddo brytyjskie wojska generała Edmunda Allenby’ego pokonały Turków. Pewien historyk wojskowości określił zwycięstwo Allenby’ego mianem „jednej z najszybszych rozstrzygających kampanii i najbardziej rozstrzygającą ze wszystkich bitew w dziejach”.
W pobliżu Megiddo rozegrało się wiele rozstrzygających bitew, ale żadna z nich nie wyeliminowała niegodziwości. Nigdy też siły dobra i zła nie stanęły naprzeciw siebie do ostatecznej bitwy. Logicznie rzecz biorąc, tego typu starcie musi zainicjować Bóg. Ponadto Pismo Święte wyraźnie utożsamia Armagedon z wojną Bożą.
Wojna Armagedonu nie rozegra się na żadnym konkretnym polu bitwy. Areną zmagań będzie cała ziemia. Dlaczego? Ponieważ obie walczące strony będą tak duże, że nie zmieszczą się w jakimś jednym konkretnym miejscu. Bóg posłuży się swym Synem, Chrystusem Jezusem, który na czele armii aniołów wyruszy do walki z połączonymi siłami wszystkich niegodziwych władców ziemskich (Objawienie 16:14; 19:11-16). Demoniczne hordy w jakiś sposób skłonią narody, by się przyłączyły do tych zmagań. Biblia mówi o „wypowiedziach natchnionych przez demony” skierowanych do „królów [władców] całej zamieszkanej ziemi, żeby ich zgromadzić (...) na miejsce zwane po hebrajsku Har-Magedon” (Objawienie 16:14-16). W Armagedonie usunie On z całego globu wszelkie zepsucie i zło (Objawienie 21:8).
Osoby miłujące Jehowę Boga i Jego Syna, Jezusa Chrystusa, nie muszą się obawiać Armagedonu. Wojna Boga jest wymierzona wyłącznie w tych, którzy zostali przez Niego uznani za niepoprawnych niegodziwców. Będzie to wybiórcza zagłada.
* Armageddon - amerykański film katastroficzny w reżyserii Michaela Baya z Brucem Willisem i Benem Affleckiem w rolach głównych, nakręcony w 1998 roku.
źródło:
Pismo Święte
Strażnica
książka "Bitwy Armagedonu"
film "Armageddon"
Pokaż wszystkie artykuły tego autora