Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-03-24 15:14:04
(fot. pixabay)
Kiedy przysługują alimenty?
Jeśli któreś z rodziców dziecka nie partycypuje w kosztach jego utrzymania i wychowania, drugie z nich może żądać zasądzenia świadczeń alimentacyjnych przez właściwy miejscowo sąd rodzinny i opiekuńczy. Rodzice bowiem obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zazwyczaj żądanie alimentów na dziecko ma miejsce w sytuacji gdy rodzice małoletniego żyją w rozłączeniu.
Jeśli rodzice małoletniego dziecka są małżeństwem, zobowiązani są każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. W czasie trwania małżeństwa można więc domagać się także zasądzenia przez sąd środków na zaspokajanie potrzeb rodziny. Jest to rodzaj świadczenia alimentacyjnego i pośrednio dotyczy również dzieci.
Jak uzyskać alimenty?
Alimenty na dziecko może uzyskać poprzez zawarcie z zobowiązanym umowy o alimenty w formie aktu notarialnego, na mocy ugody zawartej przed sądem lub na mocy wyroku sądowego.
Jak napisać pozew?
Pozew w sprawie o alimenty powinien zawierać oznaczenie sądu, imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, adresy zamieszkania, numer PESEL powoda i małoletniego dziecka, oznaczenie wartości przedmiotu sporu, oznaczenie rodzaju pisma, dokładnie określone żądanie i dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, wymienienie załączników. Pozew może zawierać wniosek o zabezpieczenie powództwa oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy takie jak wniosek o wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków, polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.
Pozew składa się do sądu rodzinnego i opiekuńczego według właściwości miejscowej ogólnej czyli według miejsca zamieszkania pozwanego lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.
W jaki sposób obliczyć wysokość alimentów i od czego to zależy?
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie ma sztywnych reguł dotyczących ustalenia wysokości alimentów. Celem postępowania dowodowego przed sądem jest ustalenie zakresu uzasadnionych potrzeb dziecka i sytuacji majątkowej jego rodziców oraz ich możliwości zarobkowych. W oparciu o te ustalenia sąd ustala wysokości alimentów biorąc pod uwagę zakres osobistych starań zobowiązanego o utrzymanie i wychowanie małoletniego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się może polegać bowiem w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.