Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: alergia na pyłki objawy u dzieci @ unsplash
Jej dolegliwości bywają bardzo różne, a rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych – alergia na pyłki. Objawy u dzieci najczęściej mylone są z powtarzającymi się przeziębieniami. Nadchodzący okres pylenia roślin powinien jednak nam rodzicom dać trochę do myślenia. Warto uczulić siebie i lekarza na wątpliwość czy u dziecka nie mamy do czynienia z alergią pyłkową.
Alergeny to nic innego jak źródła uczulenia. To przez kontakt z nimi dochodzi do reakcji uczuleniowych. Czasami dochodzi do nich zaraz po kontakcie z alergenem, Innym razem po jakimś czasie dopiero pojawia się alergia, dlatego nie zawsze jej wykrycie należy do łatwych zadań. Alergeny odpowiedzialne za alergię na pyłki u dzieci są alergeny zawarte w pyłkach roślin wiatropylnych.
DRZEWA – do najczęściej uczulających należy olcha, brzoza, leszczyna. Może również uczulać topola, dąb oraz wierzba.
TRAWY – do najczęściej uczulających należy kupówka pospolita, kostrzewa czerwona, tymotka łąkowka, mietlica, tomka wonna, wiechlina łąkowa, życica trwała.
CHWASTY – do najczęściej uczulających należy bylica pospolita, pokrzywa, pomurnik lekarski, komosa, babka zwyczajna, szczaw.
Objawy alergii na pyłki u dzieci często mylone są z przeziębieniem. Są też stosunkowo łatwe do zauważenia i raczej nie przechodzi się obok nich obojętnie, tylko szybko da się je wychwycić. Co zauważamy? Przede wszystkim dziecko zaczyna mieć napady kichania i wodnisty wyciek z nosa. Bardzo często skarży się także na łzawienie z oczu. Oczy też mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Dziecko zaczyna źle reagować na światło i po prostu czuć się drażliwie. Tym objawom może towarzyszyć ogólne przemęczenie, a także bóle uszu i głowy.
Alergia na pyłki u dzieci pojawia się zwykle po trzecim roku życia. Co ważne warto wiedzieć, że alergia może się również pojawiać poza sezonem pylenia, a sezonowy katar sienny może się zmienić w całoroczny katar alergiczny. Dzieci reagujące na pyłki roślin często bowiem zaczynają być także uczulone na kurz, czy sierść zwierząt. Takie dzieci także są bardziej osłabione, a przez to podatne na ewentualny atak wirusów, czy bakterii. Dlatego jeśli mamy w domu małego alergika, trzeba ze szczególną uwagą zadbać o jego odporność nie tylko wiosną czy latem, lecz także przez cały rok.
Oczywiście nawet jeśli masz podejrzenia, że obserwujesz u swojego dziecka alergię na pyłki, koniecznie skonsultuj ten temat z lekarzem. To pod jego kierunkiem będzie możliwa celowana diagnostyka oraz leczenie. Na pewno słyszałaś o tzw. odczulaniu, które zawsze przebiega pod kontrolą lekarską. Pamiętaj też, że samo unikanie pyłków nic nie da i… wyeliminowanie ich w okresie pylenia z własnego otoczenia jest po prostu niemożliwe.
ZOBACZ TAKŻE:
Alergia na jabłka - OBJAWY I LECZENIE >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.