Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Rosliny doniczkowe @pixabay
Powietrze, którym na co dzień oddychamy pełne jest zanieczyszczeń. Zaczęliśmy bardziej zwracać na nie uwagę z powodu coraz częściej pojawiającego się smogu i nasilenia alergii wziewnych. Smog (połączenie smoke - dym i fogg - mgła) jest zjawiskiem, widocznym gołym okiem, odczuwalnym nie tylko na zewnątrz ale i w domach. Jak sobie pomóc? Przebywając na zewnątrz nosimy na twarzy maski, a do mieszkań kupujemy specjalistyczne oczyszczacze powietrza. Są to rozwiązania mało przyjemne i drogie. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców okazało się, że w oczyszczaniu powietrza we wnętrzach mogą pomóc rośliny doniczkowe. To odkrycie wyjątkowo nam się podoba! Będzie ładnie i zdrowo!
Teraz, w aranżacji wnętrz, to co do tej pory było tylko ładne stało się pożyteczne. Ciekawi dlaczego? Po modzie na minimalizm, wraz z białymi wnętrzami w stylu skandynawskim, powróciła do mieszkań zieleń. Naturalnie ociepla aranżacje – przełamuje proste linie, świetnie wygląda na tle bieli i szarości oraz łączy się z materiałami naturalnymi. Już nie ograniczamy się do kilku identycznych donic ustawionych w rytmie, równo, jedna obok drugiej. Teraz zieleń wręcz „kipi” z różnorodnych osłonek zgrupowanych w kilku miejscach w domu. Łączymy rośliny niskie i wysokie, eteryczne paprocie i palmy z fikusami o grubych, błyszczących liściach. Wykształcił się nawet nowy trend: Urban Jungle. A skoro amerykańscy naukowcy dowiedli (badania rozpoczeli jeszcze pod koniec lat 90-tych dwudziestego wieku), że rośliny nie tylko są miłe dla oka, ale także mają właściwości oczyszczające powietrze z toksyn eksponujmy je gdzie się da. Co ciekawe, odpowiedzialne za to nie są to liście i zielone części roślin ale system korzeniowy i mikroorganizmy żyjące w glebie. Zobaczcie, które rośliny warto wybrać do domu!
Zanieczyszczenia, z którymi świetnie radzą sobie rośliny doniczkowe często znajdują się spalinach, farbach, sztucznych barwnikach, materiałach budowlanych i dymie z papierosów. Najbardziej szkodliwymi dla człowieka toksynami w powietrzu są:
benzen - silnie toksyczny i rakotwórczy. Działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, wywołuje nudności i bóle głowy.
amoniak – silnie toksyczny! Drażni oczy, powoduje kaszel.
ksylen – może prowadzić do uszkodzeń wątroby i nerek, drażni śluzówkę górnych dróg oddechowych, może wywoływać bóle głowy.
trichloroetylen - jest substancją rakotwórczą i działa narkotycznie. Może powodować bóle głowy, otępienie i wymioty.
aldehyd mrówkowy – powoduje podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych oraz obrzęki krtani i płuc
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.08.01 18:20
Świeże powietrze zawsze się przyda. Dobrze wiedzieć trochę o roślinkach by sobie czasem nie zaszkodzić a pomóc.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.