Opublikowany przez:
Ewa Mierzejewska
2012-11-12 13:23:39
Nieśmiałość jest stanem psychicznym utrudniającym codzienne funkcjonowanie jednostki. Pojawia się ona najczęściej w sytuacji stresującej, w której dana osoba wyobraża sobie, iż jest oceniania negatywnie przez drugą osobę. Objawami nieśmiałości są: drżenie rąk, czerwienienie twarzy, pocenie się. Nieśmiałość ujawnia się najczęściej w rozmowie z drugim człowiekiem, w publicznych wystąpieniach, walce o swoje prawa.
Czasami nieśmiałość przybiera formę fobii społecznej. Osoba nieśmiała przez innych jest uważana za osobę wyniosłą, zamkniętą w sobie, egoistyczną lub szarą myszkę. Nieśmiałość stanowi przeszkodę w osiągnięciu celów, walczeniu o swoje prawa. Często nieśmiała jednostka swoje życie uważa za jedną wielką porażkę i stroni od kontaktów towarzyskich oraz różnorakich imprez. Nieśmiał człowiek i często dostosowują się do innych nie wyrażając swojego zdania.
Odpowiednie ćwiczenia sprawią, że nieśmiałość ulegnie zmniejszeniu a z czasem zaniknie
Podstawowe zasady walki z nieśmiałością:
1. Uwierz w siebie. Z góry zakładasz, że nie dostaniesz nowej pracy? Jeżeli tak będziesz zaakładała to naprawdę jej nie dostaniesz. Pewnie myślisz, że jesteś beznadziejna, szara, gorsza od swojej przyjaciółki i brzydsza. Czas to zmienić. Twoja koleżanka też nie jest chodzącym ideałem. Na kartce wypisz swoje zalety! Na pewno takowe posiadasz! Może ładnie rysujesz, jsteś uprzejma, masz ładne usta. Stań przed lustrem i powiedz "Jestem fajna, ponieważ...."(tutaj wymień swoje zalety)
2. Wyjdź do ludzi. Najczęściej popołudnia spędzasz w domu bo wstydzisz się ludzi? Wyjdź do nich. Idąc ulicą zapytaj przechodnia o godzinę, a pana przy barze poproś o polecenie dobrego drinka. .Pozwoli Ci to na przełamaniu się w dyskusji i przekonaniu się, że ludzie Cię "nie zjedzą"
3. Nie garb się! Pewnie w sytuacji, gdy przechodzisz koło kogoś to spuszczasz wzrok i garbisz się. Robisz to źle! Wyprostuj się, idź pewnym siebie krokiem i patrz przechodzącym ludziom w oczy.
4. Przygotuj plan działania. Jeżeli czeka Cię wystąpienie publiczne to przygotuj się do niego. Na kartce zanotuj co na nim powiesz i kilka dni wcześniej to przećwicz najlepiej przed mężem, dzieckiem, lub najbliższą przyjaciółką.
5. Podejmij się trudnych wyzwań. Szef prosi kogoś o zrobienie projektu, który trzeba potem przedstawić? Chciałabyś, ale się wstydzisz? Starsza sąsaiadka poprosiła Ciebie o załatwienie jakiejś sprawy, ale boisz się, że temu nie podołasz? Nie pozostaje Ci nic innego tylko podjąć się wyzwaniu. Pozwoli Ci to w uwierzenie w swoje możliwości i przekonaniu się, że "ie taki diabeł strasnzy jak go malują"
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!