Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja
2025-02-24 10:11:47
Autor zdjęcia/źródło: Getty Images, kckate16
Dzisiaj, i to bez względu czy tego chcemy, czy też nie, następuje stopniowe „zeświecczenie” Świąt Wielkiej Nocy, podobnie zresztą jak to ma miejsce w odniesieniu do Bożego Narodzenia. Obyczaje związane z religijnymi obchodami tych świąt mieszają się ze świecką tradycją, jak to wdzięcznie nazywał swego czasu Stanisław Bareja. Czy to jest dobre? Czy to jest złe? Trudno powiedzieć, tak po prostu jest. A może współczesność to jest taki czas, w którym tworzą się alternatywne dla nas rozwiązania. Po co? Być może po to, by istniała możliwość swobodnego wyboru?
Mniej więcej dwa, może trzy pokolenia temu, na początku drugiej połowy XX wieku Wielkanoc była podobnie jak dzisiaj świętem bardzo rodzinnym, tyle tylko, że nie organizowało się osobno czegokolwiek specjalnie dla dzieci. Dzieci uczestniczyły w tradycyjnych obyczajach dorosłych. Z tego, co nasze babcie i dziadkowie jeszcze dzisiaj opowiadają, dzieciaki miały z tego wielką frajdę. Wspólne malowanie pisanek to był kanon. I to nie były tylko malowane jajka! Były z jajek robione zające z doklejanymi uszami, pyszczkami i łapkami z pomalowanego kartonu. Były robione też z jajek koguty z kolorowymi ogonami. Było sianie rzeżuchy i śledzenie czy już rośnie i jak rośnie, były kurczaczki robione z waty i kupowane na targu baranki. Tak było.
A dzisiaj? Dzisiaj świat jest już inny i choć tak bardzo się zmienił, na szczęście przetrwał rodzinny charakter każdych świąt, Świąt Wielkanocnych przede wszystkim. I ten rodzinny charakter świętowania powinien pozostać wartością szczególnie cenną i z tego powodu szczególnie chronioną w tym pędzącym nie wiadomo gdzie dzisiejszym, jakże zwariowanym świecie.
Wielkanoc tak w ogóle kojarzy się z wiosną, z zielonymi listkami, baziami, ze słońcem. W tym roku mamy szczególny dar kalendarza w postaci Świąt dopiero 20, 21 kwietnia. Obiektywnie nie powinien już padać śnieg, powinno być ciepło i… zielono, jak to na wiosnę! W tym aspekcie trzeba pomyśleć o zorganizowaniu naszym dzieciom jak najwięcej atrakcji świątecznych na świeżym powietrzu. Pomyślcie o tym, naprawdę warto!
Będziemy mieli trochę więcej czasu, więc niech to będzie dobrze twórczo spędzony z rodziną czas, bo jak wiemy umiejętność zorganizowania dzieciom czasu jest autentyczną „łaską” zapobiegającą nudzie. A nudzące się dziecko to… (dopowiedzcie sobie sami)!
Oto kilka pomysłów na zainspirowanie dzieci do ich kreatywnej aktywności. Maluchy dowiedzą się czegoś ciekawego o zwyczajach związanych z Wielkanocą, aktywnie będą uczestniczyć w przygotowania do Świąt, a przy tym nabędą trochę nowych umiejętności.
Pamiętaj!
Czas spędzony przez dziecko bez telefonu komórkowego jest czasem wygranym dla niego i dla całej rodziny!
Przygotujcie wcześniej, jeszcze przed świętami jakąś ciekawą i przede wszystkim własną prezentację o Świętach Wielkanocnych.
W wyszukiwarkach internetowych są dostępne takie prezentacje, ale…
Nie korzystajcie z nich dla własnej wygody, potraktujcie je tylko jako wzory. Zróbcie własną! Pozwoli to na przekazanie waszemu dziecku (dzieciom) takich informacji i w taki sposób, jaki uznacie za najodpowiedniejszy. Przy okazji można w tej prezentacji nawiązać do motywów religijnych, można opowiedzieć o świętowaniu w waszych domach rodzinnych, czy też o ciekawych wydarzeniach, które akurat w czas Wielkiej Nocy miały miejsce. A gdyby tak jeszcze w tej prezentacji były jakieś rysunki (wszystko jedno własne czy kogokolwiek), to byłoby naprawdę super!
Co najbardziej kojarzy się z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych? Jasne, że jajka, i to te w postaci wydmuszek, czy też takie ugotowane na twardo, będące nieodzowną częścią wielkanocnego stołu.
O pisankach można mówić długo, bo to rzeczywiście jest bardzo interesujący temat. Wielkanocne pisanki często są postrzegane jako prawdziwe dzieła sztuki i racja, bo takimi faktycznie są. Wśród nich są charakterystyczne dla regionów wschodniej Polski kolorowe kraszanki, czyli pisanki zdobione za pomocą wosku i jaskrawych barwników (tzw. technika batikowa), małopolskie pisanki zdobione kolorowymi farbami (tzw. malowanki), łowickie pisanki oklejane wycinankami, popularne na Śląsku jednobarwne jajka zdobione techniką rytowniczą, czy też kurpiowskie wydmuszki oklejane sitowiem. Hm…, kto by pomyślał że niby zwykłe jajka, a jaki to ciekawy temat i taka różnorodność!
Naprawdę warto jest, przygotować na „wejście w wielkanocną tematykę” popołudnie z dzieckiem (dziećmi) poświęcone pisankom. Tradycyjne malowanie jajek zawsze sprawia dzieciom frajdę. Jeśli dorośli, wśród świąteczno-wiosennych przygotowań wygospodarują chwilę wolnego czasu i zechcą zachęcić dzieciaki do tworzenia własnych, „jajecznych” dzieł sztuki, to na pewno nie będzie to czas zmarnowany.
Niech to więc będzie malowanie, kraszenie czy oblepianie wydmuszek wycinankami, lub chociażby plasteliną, modeliną, czy czymkolwiek innym, z czego się da zrobić coś ciekawego. Można wykorzystać różnorodne techniki, takie jak malowanie, kolorowanie, naklejanie, czy nawet oklejanie jajek bibułą. Na różnych stronach internetowych można znaleźć szczegółowe instrukcje, co można robić z dziećmi w przedmiocie pisanek i jak to się robi. A przy okazji można snuć opowieść o wielkanocnych jajkach, wielkanocnych obrzędach z nimi związanymi, o zwyczajach w innych krajach itp.
Uwaga!
W Internecie dostępne są szablony wielkanocnych pisanek ze szlaczkami. To jest bardzo dobry pomysł zwłaszcza dla mniejszych dzieci! Zadaniem dziecka jest udekorowanie pisanek poprzez rysowanie na szablonach wzorów po kropkowanych liniach i ich kolorowanie.
A może by tak w czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych, wykorzystując plastyczne uzdolnienia dziecka (niech ta rada dotyczy tylko dzieci, które lubią zajęcia plastyczne), nie ograniczać się tylko do kolorowania pisanek? A może warto pokusić się o zrobienie własnego, „domowego kurczaczka”? A może to będzie owieczka? A może króliczek?
Można zrobić samemu szablon, by później kolorować i sklejać go razem z dzieckiem. Można też kupić gotowe szablony, które są dostępne w księgarniach, czy też w sklepach internetowych.
Można też zrobić z dzieckiem kartonowe koszyczki na jajka, w kształcie zajączka, baranka czy kurczaka. Pokażmy dzieciom, jak może wyglądać wielkanocny koszyczek i co można do niego włożyć. To oczywiście mogą być pięknie zdobione pisanki, ale mogą być też różne inne rzeczy. Jakie? Zachęćmy dzieci, aby wykorzystały swoją wyobraźnię, tworząc własne wielkanocne ozdoby, takie jak np. kurczaki z plasteliny, króliczki z bibuły, owieczki z białej włóczki, czy też jakieś inne kompozycje z papieru, które przyjdą dziecku na myśl. Niech dziecko samo popracuje wyobraźnią, nie narzucajmy mu swoich własnych koncepcji.
To jest wyśmienity pomysł na świetną zabawę i doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu! Tylko żeby tego typu zabawa faktycznie była świetna, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:
Odpowiedzmy sobie na pytanie, o jakie to wielkanocne skarby może chodzić? To mogą być kolorowe jajka, króliczki, owieczki, kurczaczki, osiołki, czy cokolwiek innego np. pluszowego. Związek tego „skarbu” ze Świętami Wielkanocnymi może być rzeczywisty (np. zające, kurczaczki, owieczki, jajka), czy też poprzez np. żartobliwe wierszyki włożone pieskowi-pluszakowi do łapy, czy pluszowemu słoniowi pod trąbę.
Przy takiej zabawie dziecko (dzieci) nie tylko się ruszają, ale także rozwijają umiejętność poszukiwania. Gdy dzieci jest więcej, uczą się też współpracować ze sobą i dlatego tego typu zabawy są bardzo dobre dla rodzeństwa.
Przy okazji wytyczania „trasy poszukiwania” można wymyślić parę zagadek związanych z tradycjami wielkanocnymi, jakieś konkursy, a może zadania sprawnościowe? Dopasujmy to do dziecięcych upodobań, gdyż są dzieci uwielbiające skoki, biegi czy wchodzenie na drabinki, a są takie, które wolą rozwiązywać zagadki np. przyrodnicze, śpiewać piosenki, mówić wierszyki, czy też czynnie uczestniczyć w pisaniu książki np. o Świętach Wielkanocnych.
Jak zrobić taką ogrodową trasę poszukiwania skarbów? Wymyśl 4 do 10 stacji (miejsca gdzie schowane zostaną skarby). Wymyśl wskazówki dotyczące trasy od jednego skarbu do drugiego. Zastanów się jakich skarbów twoje dziecko będzie szukać. Przygotuj to wszystko i… miłej zabawy. Nie będziesz żałować, bo to będzie dobry czas spędzony razem z dzieckiem (dziećmi).
Wielkanoc to doskonały czas na twórcze i edukacyjne zabawy z dziećmi. Jeśli się postarasz, możesz zapewnić nie tylko dziecku, ale także sobie i całej rodzinie niezapomniane doświadczenia i wspólnie celebrowanie tych wyjątkowych świąt.
paulinaorlicka
2025.03.31 12:48
Poszukiwanie skarbów od zajączka w ogrodzie to u nas tradycja :) oprócz dekoracji robimy wiele kreatywnych prac, w tym malowanie pisanek, wspólne wypieki i dekoracja mazurków, co roku przygotowanie koszyczka do święcenia oraz dużo wspólnego czasu z rodziną w Święta :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.