Opublikowany przez:
Monika C.
2021-06-16 12:43:36
Autor zdjęcia/źródło: Photo by National Cancer Institute on Unsplash
W ramach świadczenia "Dobry start” każdy uczeń na początku roku szkolnego otrzymuje jednorazowe, bezzwrotne świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. Do tej pory, co roku ze świadczenia wypłacanego w formie pieniężnej korzystało ok 4,4 mln polskich uczniów.
Według najnowszych planów rządu, wypłata świadczenia "Dobry start” począwszy od roku szkolnego 2021/2022, nie będzie już wypłacana w gotówce, a wniosek będzie można składać jedynie drogą elektroniczną. Teraz także świadczenie ma przyznawać i wypłacać ZUS, a nie jak dotychczas gminy i powiaty. Zmiana, której projekt rozporządzenia przyjął 15 czerwca br. rząd, ma wpłynąć na obniżenie kosztów obsługi programu.
300 zł na wyprawkę dla ucznia – przyznawane jednorazowo - przysługuje wszystkim uczniom uczęszczającym do szkoły, do ukończenia 20. roku życia, a do 24. R.ż. dla dzieci z niepełnosprawnością. 300 plus nie przysługuje przedszkolakom i dzieciom w zerówkach, ani studentom. Od 2019 z programu “Dobry start” mogą korzystać uczniowie szkół policealnych i dla dorosłych. Prawo do świadczenia mają także mieszkający w Polsce cudzoziemcy, np. obywatele Unii Europejskiej, Szwajcarii czy osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z "dostępem do rynku pracy".
Będziemy śledzić informacje na temat dalszych zmian w programie "Dobry start". Pierwotnie przewidywano ich wejście na 1 lipca 2021 r., jednak jeszcze nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!