Szkoła, a zwłaszcza zerówka, to nowa rzeczywistość dla Twojego dziecka. Jeśli chodziło ono do przedszkola, to nie masz się czym martwić. Pewnie jest wystarczająco samodzielne. Ale jeśli swoje pierwsze lata spędziło w domu, to sprawdź, czy na pewno da sobie radę bez Ciebie.
Zobacz, co powinno umieć dziecko zanim pójdzie do zerówki?
Posiadanie niezbędnych umiejętności sprawi, że obydwoje będziecie spokojni i bez stresu wkroczycie w nowy etap życia. To nie jest trudne, każdy wcześniej czy później uczy się tych umiejętności, jednak dzieci, które były w domu nie miały potrzeby bycia samodzielnymi, co przydaje się wśród rówieśników, bez mamy.
Podpowiadamy, które umiejętności trzeba trochę podszkolić, a których szybko się nauczyć.
10 umiejętności które ułatwią dziecku samodzielne życie w zerówce
Nie chodzi tu, o umiejętność płynnego czytania czy umiejętność liczenia do stu. Po to dziecko idzie do szkoły. Bardziej chodzi o to, by potrafiło samo zadbać o siebie bez konieczności proszenia o pomoc przy prostych czynnościach.
- Samodzielne ubieranie się– nauczycielowi trudno jest dopilnować grupę kilkunastu sześciolatków. Jesienią i zimą dziecko ma do zakładania buty, czapkę, szalik, rękawiczki i kurtkę. Dużo drobiazgów, których w dodatku trzeba pilnować. Ułatw dziecku te czynności kupując mu buty zapinane na rzepy lub wciągane, a kurtkę na gruby suwak.
- Wykonywanie prostych poleceń– upewnij się, że dziecko reaguje i wypełnia proste polecenia: „ustawcie się jedno za drugim”, „otwórzcie książki” itp.
- Pilnowanie swoich rzeczy– teraz jest ich dużo do spakowania: śniadanie, książki i zeszyty, ubrania, kapcie, szczególnie w szkole. W domu początkowo i tak będziesz sprawdzać. Naucz też dziecko odkładania rzeczy w to samo miejsce - łatwiej znowu je znaleźć.
- Odczytywanie swojego imienia– uczeń idzie do szkoły żeby nauczyć się czytać. Ale już w przedszkolu dzieci poznają literki, dlatego naucz swoją pociechę odczytywać swoje imię – łatwiej odnajdzie swoją szafkę w szkole czy zeszyt.
- Korzystanie z toalety– to czynność, która powinna być opanowana. Także nawyk mycia rąk po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem.
- Jak korzystać z książki– tego uczeń ma się nauczyć w szkole, ale jeśli już w domu pokażesz, że książka składa się z rozdziałów (czytając na dobranoc) zmniejszysz strach przed nowościami.
- Znoszenie rozłąki– przedszkolak jest już przyzwyczajony do kilkugodzinnej rozłąki, ale dziecko, które było w domu z mamą albo nianią może czuć się niekomfortowo. Spróbuj teraz zostawiać pociechę z kolegami pod okiem jednej z mam, tak jak to będzie w szkole.
- Nauczycielka nie jest na wyłączność– nauczycielka zajmuje się całą grupą, dlatego dziecko powinno wiedzieć, że czasem musi poczekać na swoją kolej zanim zada pytanie lub o coś poprosi.
- Korzystanie z pojemnika na śniadanie– może wydawać się dziwne, ale jednak warto nauczyć dziecko samodzielnego otwierania pudełka i korzystania z butelki z napojem, wyrzucania śmieci, a niektórych rzeczy schowania z powrotem.
- Zgłaszanie problemów nauczycielowi– zadbaj żeby Twój uczeń wiedział, że ma prawo o coś zapytać. Zwłaszcza jedynacy często się wstydzą oceny innych dzieci.
Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika wydaje Ci się, że niektóre umiejętności mogłyby być udoskonalone róbcie to podczas zwykłych czynności, mimochodem, bez komentowania, że „przyda Ci się to w szkole”. Unikniecie w ten sposobu niepotrzebnego stresu przed szkołą. Przecież w szkole jest fajnie, prawda?
CZYTAJ TEŻ:
<<< Wyprawka 300+ Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
<<< 5 sposobów na podkręcenie rozwoju mózgu Twojego dziecka