W moim domu w kwestii produktów pełnoziarnistych zdania i gusta są podzielone. Młodsza cześć rodziny nie przypada za produktami pełnoziarnistymi, starsza bardziej jest skłonna do spożywania tych produktów. Efekt końcowy jest taki, że w naszym codziennym jadłospisie produkty pełnoziarniste przeplatają się z produktami z mąki białej.
Produkty pełnoziarniste, które bywają lub bywały w jadłospisie w moim domu to:
Brązowy ryż- świetnie sprawdził się jako podstawa risotto, sałatek, szczególnie z dodatkiem mięsa i orzechów, zapiekanek. Nie nadaje się natomiast do deserów.
Razowe pieczywo- na wycieczki daje dziecku kanapkę składającą się z jednej kromki zwykłego chleba i jednej pełnoziarnistego. Taki zestaw jest smaczniejszy!
Muesli- Na początku, nim maluch przyzwyczaił się do nowego smaku, mieszałam je z takimi, które już lubił i często jadł.
Otręby pszenne- nadają się nawet do mięsnych pulpetów!
Płatki owsiane- przygotować można słodką owsiankę (np. z rodzynkami).
Grahamki- dobre i smaczne do pracy i szkoły.
Chrupkie pieczywo pełnoziarniste- zamiast chrupek lub chipsów.
Pełnoziarniste herbatniki i ciastka- Są znacznie bardziej wartościowe niż zwykłe herbatniki.
Kasza gryczana i jaglana- świetnie smakuje w zupach lub jako dodatek do drugiego dania. Można ponadto przyrządzać z nich placki lub nadzienie do pierogów.
Makaron brązowy- mój synek bardzo lubi makarony. Uwielbiaja je z sosem pomidorowym, a najbardziej… w rosołku. Najlepiej jest zacząć mieszać makarony i zacząć od możliwie najdrobniejszego.
Mąka razowa- mieszałam obydwa gatunki mąk w proporcji 1:1. Z tej mąki można robić naleśniki, pierogi, piec ciasta. Trzeba tylko pamiętać, że takie ciasta nieco trudniej się wyrabia (mąka nie jest idealnie gładka) i jest trochę mniej elastyczne.
Kiełki -Mogą być dodatkiem do mięsnych potrawa.
Produkty pełnoziarniste są zdrowe dla naszych maluchów i dla nas dorosłych , bo zwierają:
-Błonnik
Jest to substancja, dzięki której nasze jelita lepiej pracują. Im więcej błonnika, tym lepsza perystaltyka jelit, a co za tym idzie brak uczucia wzdęcia, które jest znane wielu maluchom i ich mamą. Ponadto ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Wiąże wodę, pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, i szybko daje uczucie sytości.
-Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami
W pełnym ziarnie znajdują się też, fitoestrogeny, które chronią ludzki organizm przed nowotworami i chorobami układu krążenia.
-Witaminy i minerały
W produktach pełnoziarnistych jest najwięcej dobrych dla małego organizmu składników:
-Witamina B3 – wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego,
-Fosfor – potrzebny do budowy kości i zębów, a także do prawidłowego metabolizmu;
-żelazo – zapewnia właściwy rozwój umysłowy, funkcjonowanie układu immunologicznego, jest niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i transportu tlenu;
-Magnez – bierze udział w budowie kości i zębów, jest konieczny do prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego;
-Cynk – wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, stan kości.
Na zakończenie pozostaje mi tylko zachęcić do spożywania produktów pełnoziarnistych - bo one naprawdę są zdrowe i przynoszą korzyści dla naszego i naszych pociech organizmu!! Im wcześniej zaczniemy je wprowadzać do jadłospisu maluchów tym większe prawdopodobieństwo że dziecko polubi produkty pełnoziarniste!!