Witam
Czym spowodowana jest paradontoza? Jak jej zapobiegać? I czy można ją całkowicie wyleczyć?
Moja znajoma boryka sie z tym problemem, a ja zastanawiam się, czy również mogę być narazona?
pozdrawiam
16 lutego 2011 19:53 | ID: 419782
Witam serdecznie,
na powstanie paradontozy mają wpływ niektóre choroby np. cukrzyca, dość często możemy ją odziedziczyć, jednak najczęściej jest wynikiem poprostu złej higieny jamy ustnej.
Jak najbardziej paradontoze można leczyć, choć kiedyś uważano, ze zęby objęte chorobami przyzębia są z góry skazane na utratę. Dzisiaj mamy odpowiednie środki i techniki, które umożliwiają nam leczenie tych chorób. Pierwszym podstawowym i najważniejszym etapem leczenia w przypadku chorób przyzębia jest higienizacja - czyli profesjonalne usunięcie kamienia i osadu oraz instruktaż higieny jamy ustnej. Nauczenie Pacjenta właściwego szczotkowania zębów techniką wymiatającą przy użyciu odpowiedniej dla niego szczoteczki i pasty, stosowania nici oraz płynu do płukania, jest najważniejszym etapem i daje świetne rezultaty! To tak prosta metoda, a można nią pomóc większości Pacjentów! Wynikiem poprawnej higieny są: zatrzymanie krwawienia dziąseł, wzrost ich elastyczności, zmiana koloru z czerwonego na różowy. W rezultacie hamuje to postęp choroby oraz odkładanie kolejnych pokładów bakterii. Przy wstępnym zaawansowaniu chorób przyzębia – zapaleniu dziąseł, to leczenie jest zwykle wystarczające. Przy bardziej zaawansowanych stadiach, gdy już doszło nie tylko do zapalenia dziąseł, ale też do zaniku kości, po wstępnej fazie higienizacji konieczne są inne zabiegi lecznicze – kiretaże ( usunięcie kamienia poddziąsłowego), zabiegi regeneracyjne tkanek przyzębia lub inne zabiegi chirurgiczne.
Paradontoze można wyleczyć, istnieje obecnie wiele metod jej leczenia, jak i zapobiegania. Jednak najważniejszą rolę w leczeniu odgrywa współpraca między Pacjentem, a lekarzem. Ponieważ tylko przestrzegając konkretnych, codziennych zaleceń higienicznych ma się szanse na wyleczenie. Jeżeli nie ma odpowiedniej współpracy, to nawet najbardziej skomplikowane i najnowocześniejsze zabiegi chirurgiczne nie przyniosą oczekiwanego efektu. Przy czym muszę zaznaczyć, że paradontozy nie da się wyleczyć "na zawsze", bez zachowywania właściwej higieny jamy ustnej paradontoza wróci do stanu sprzed leczenia.
Jeśli niepokoi się Pani czy Pani nie zagraża paradontoza poniżej piszę na jakie objawy należy zwrócić uwagę:
Przede wszystkim zwracałbym uwagę na kolor dziąseł. Zdrowe dziąsła mają kolor różowy – nieprawidłowe są czerwone lub krwisto czerwone. Kolejnym, łatwo zauważalnym niepokojącym objawem, jest krwawienie podczas szczotkowania. Następny objaw to obrzęk dziąseł – są one wtedy miękkie, opuchnięte i łatwo krwawi – a powinny być zbite, twarde i elastyczne. Ważny jest też poziom ułożenia dziąseł –maja być one na poziomie szyjek zębowych, kiedy są obniżone (widać szyjki) lub przerośnięte (obejmują koronę zęba i szkliwo) to świadczy o stanie chorobowym, a czasami nawet o poważniejszych chorobach ogólnych.
Pozdrawiam
Tomasz Rozwadowski
17 lutego 2011 15:14 | ID: 420951
Bardzo Panu dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Przekażę ja znajomej:)
A sama nie obserwuję u siebie na szczęście obajwów mogących swiadczyć o paradontozie:) Jednak będę dalej sie obserwować.
pozdrawiam
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.