Patrycja Sobolewska (2016-03-18 10:54:34)
gocha2323 (2016-03-18 10:52:57)
może ludzie mieli większy dostęp do towarów w miastach. Moi rodzice mieszkali 35 km od większego miasta!!
oj to bardzo daleko w takim razie ;/
No to prawda ! Jak tak daleko to faktycznie mieliście przes.....(przerąbane) , a jeszcze jak przypuszczam na Warmi czy Mazurach.... Ale to też świadczy o tym jak zaradni są ludzie na takich czy innych terenach .
- No bo chociaż pierwsze kartki jakie wprowadzono 13 sierpnia 1976 roku to były kartki na cukier .. To na wniosek strajkujących w jednym z 21 postulatów znalazło się żądanie wprowadzenia dodatkowych kartek reglamentujących : mięso i jego przetwory wkrótce weszły też kartki na : masło , mąkę , ryż i kasze i na środki czystości , alkoho; , czekoladę i pozostałe artykuły w tym papierosy i "papier do d...py" -nazywany "toaletowym"..
- i tutaj nie oprę się żeby nie pokazać że aby zarobić to trzeba myśleć ...w tamtych czasach rzecznikiem Rządu Polskiego był J.Urban (postać publiczna więc jedziemy nazwiskiem) - kłamca i "szuja" postać znienawidzona wtedy przez większość społeczeństwa bo kiedy występował w telewizji i uspokajał że coś nie zdrożeje , było wiadomo że od jutra zapłacimy za to więcej ..no i ten "tak popularny Pan" wpadł na genialny pomysł ten papier o konkretnym przeznaczeniu przyozdobić swoją podobizną - oczywiście był on już odpowiednio droższy , ale szedł od ręki jak przysłowiowe świeże bułeczki ..
Reglamentację zniesiono w 1985 roku , ale też i wtedy ruszył wolny rynek i zaczęto likwidację dotychczasowego modelu handlu..
Muszę tutaj też dodać że w tym czasie kwitł handel spekulacyjny bo ludzie starsi rezygnowali z mięsa , czekolady , papierosów , wódki czy kawy , i to wszystko mogliśmy kupić drożej na targu z "pod stolika" . To wtedy weszła moda na kręcenie papierosów i pędzenie bimbru..