I coś z tą pełnią księżyca jest, że wpływa jednak na nasz sen...
Faza Księżyca ma wpływ na nasz sen
(fot. Eastnews / SPL)
Problemy ze snem podczas pełni Księżyca są powszechnie znane i stanowią źródło wielu ludowych mądrości, jednak badacze właśnie udowodnili, że istnieje naukowe wyjaśnienie tej zależności. Wyniki badań opublikowano w magazynie „Current Biology”.
Wiercimy się w łóżku, światło okrągłego Księżyca przebija przez rolety lub zasłony i razi nas w oczy, jesteśmy pobudzeni i za żadne skarby nie możemy zasnąć. Nawet jeśli uda nam się tego dokonać, sen i tak jest na tyle płytki, że budzimy się absolutnie niewyspani.
Wpływ fazy Księżyca na jakość snu zbadano w warunkach laboratoryjnych na 33 ochotnikach, których podzielono na dwie grupy wiekowe: 20-31 oraz 57-74 lata. Okazało się, że spokojny sen jest zaburzony nie tylko wówczas, gdy Księżyc jest w pełni, ale również kilka dni przed i po tej fazie, choć sam mechanizm biologiczny, odpowiedzialny za taką reakcję ludzkiego organizmu jest nadal nieznany. Naukowcy z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii zauważyli, że gdy Księżyc świeci mocniej, czas zasypiania wydłuża się średnio o 5 minut, śpimy 20 minut krócej, a jakość wypoczynku jest znacznie słabsza. Wyniki badania były takie same dla obu grup wiekowych, mimo że sen osób starszych jest generalnie płytszy niż u osób młodszych.
Więcej TUTAJ.