Jeżeli młoda matka po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nadal chce opiekować się dzieckiem, ma prawo urlop ten wydłużyć. Prawo takie obowiązuje od początku tego roku.
W tym roku dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w wymiarze do 2 tygodni, w przypadku urodzenia (przyjęcia na wychowanie) jednego dziecka lub do 3 tygodni, gdy w trakcie jednego porodu urodziła (przyjęła na wychowanie) więcej niż jedno dziecko. Wymiar urlopu będzie systematycznie wydłużany, aż do 2014 r. I tak między 1 stycznia 2012 r., a 31 grudnia 2013 r. będzie on wynosił odpowiednio: do 4 tygodni przy jednym dziecku i do 6 tygodni w przypadku urodzenia (przyjęcia na wychowanie) więcej niż jednego dziecka. Ostatecznie od 1 stycznia 2014 r. każda matka będzie mogła wydłużyć swój urlop macierzyński od 6 (jedno dziecko) do 8 tygodni.
Pracownica korzystająca z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może go łączyć z pracą u pracodawcy, który urlopu udzielił. Praca ta nie może być jednak wykonywana w wymiarze większym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W przypadku podjęcia pracy zasiłek macierzyński jest pomniejszany proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej pracy.
onet