Witaj. Trudne tematy podejmowane przez dzieci to tabu, o którym dorośli nie chcą i wstydzą się rozmawiać. Natura ludzka, w myśl zasady „Nic, co ludzkie, nie jest mi obce” nie powinna nas krępować, a jednak społeczeństwo czyni ją zamkniętą i intymną do granic możliwości. Jako rodzice stajemy przed wyzwaniem uczenia dziecka, jak wygląda budowa ciała człowieka i jak ono funkcjonuje.
Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami – o takich prawdach trzeba mówić wprost. Starać się nazywać nasze ciało, uczyć dziecko nazywać części ciała przy użyciu takich nazw, które będą dla Ciebie normalne i będziesz mogła wypowiadać je bez zawstydzenia – dziecko nie może czuć, że jest to temat krępujący, ponieważ możesz wzbudzić tym samym odwrotny skutek niż zamierzony, dziecko zacznie dopytywać osób bardziej doświadczonych w poszukiwaniu prawdy. A to Twoją rolą jest uświadomienie dziecka w tych podstawowych tematach. Pamiętaj również, że rodzicielski sposób reagowania na rozmowy o cielesności i jej ekspresję wyznacza dziecku granice kontaktu z innymi osobami – nie może być ona ani zbyt rygorystyczna, ani też liberalna, ponieważ dziecko żyje w świecie społecznym, w którym musi nauczyć się ogólnie przyjętych norm.
Na wiek przedszkolny przypada okres wzmożonej ciekawości różnic płciowych i wiekowych. Dzieci w przedszkolu próbują je odkrywać przez podglądanie, dotykanie i porównywanie ze swoją budową ciała. Być może Twój syn jest właśnie na tym etapie, na którym seksualność stanowi punkt jego zainteresowań.
Powinnaś oszacować ciekawość dziecka. Pamiętaj, że dziecko powinno wiedzieć jak najwięcej, ale pewna wiedza nie jest odpowiednia dla dzieci. Fizjologia ciała, jego budowa i odpowiedź na pytanie „skąd się biorą dzieci” to tematy możliwe do wytłumaczenia. Opowiedz dziecku o swoich przeżyciach związanych z ciążą, porodem i pobytem w szpitalu, który jest ostatnim etapem oczekiwania na dziecko.
Wykorzystanie książki do ułatwienia rozmowy na ten temat jest świetnym pomysłem. Mogłabym polecić książkę „Nie wierzcie w bociany - skąd się biorą dzieci” autorstwa Elżbiety Pajączkowskiej i Krystyny Ponińskiej. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-6 lat i w zrozumiały dla dzieci sposób wyjaśnia nurtujące Cię zagadnienie z kręgu wychowania seksualnego.
Trzymam kciuki za poważne rozmowy z dzieckiem, życzę śmiałości i otwartości!
Pozdrawiam