alanml
Zarejestrowany: 27-10-2009 17:11 .
Posty: 30511 IP:
2010-02-12 17:12:02
KIKUT PĘPOWINY
Juz drugiego dnia po porodzie staje sie suchym wyrostkiem w oklicy pępka. Powinien odpaść w ciągu 7 - 14 dni. Czasami może wystąpić sladowe sączenie w oklicy przyczepu pępowiny, co jest doskonałą pożywką dla bakterii. Dlatego kikut pępowiny (także przez około 5 - 7 dni po jego odpadniąciu), nalezy odkażac 70% spirytusem. Jeżeli okolica pępka zaczerwieni się lub wydzielina nie bedzie wysychać , nalezy skontaktować sie z lekarzem.
MASA CIAŁA
Spada u wszytskich noworodków w pierwszych dniach po urodzeniu. Fizjologiczny spadek masy ciała może stanowić 10% wagi urodzeniowej i ulega zahamowaniu w 3 lub 4 dobie życia dziecka.
JAK CZĘSTO KARMIĆ MALUSZKA?
Cztero- lub pięciodniowy noworodek zwykle jada 8-12 razy na dobę. Jeżeli jest karmiony rzadziej, uwaga - ilość pokarmu może być dla niego niewystarczająca! Nie patrz na porę dnia czy nocy, tylko przystawiaj go za każdym razem, gdy się tego domaga. Nie opuszczaj też karmień, jeśli malec długo śpi. Najlepiej, po najwyżej 4-5 godzinach snu, zbudzić go i przystawić. Maluszkowi trzeba dawać kolejno obie piersi. Po opróżnieniu pierwszej, podajemy drugą, a przy kolejnym karmieniu zaczynamy od tej, na której poprzednio skończyliśmy. To sprzyja laktacji.
PO CZYM POZNAĆ ŻE DZIECKO SIĘ NAJADŁO?
Obserwuj jego pieluszki. Jeśli siusia co najmniej sześć razy dziennie i minimum dwa lub trzy razy na dobę widzisz jego kupkę (ale możliwe, że robi ją przy każdym karmieniu), oznacza to, że jest dobrze odżywiane. Gdy maleństwo po karmieniu płacze lub ssie piąstkę, nie znaczy to na pewno, jak się uważa, że jest głodne - równie dobrze może być to oznaką niewyspania. W ten sposób też malec wyraża swoją potrzebę kontaktu, ale w razie wątpliwości możesz spróbować dać mu jeść.
ODBIJANIE
Po jedzeniu dziecko trzeba potrzymać pionowo delikatnie oklepując lub masując plecki.
ULEWANIE
Może być spowodowane jest przekarmieniem, karmieniem w pozycji leżącej lub zbyt dużą aktywnością dziecka po jedzeniu. Jeśli ulewania występują po 3 miesiącu życia, nalezy zgłosić się do lekarza.
CZKAWKA
Większość noworodków miewa tę przypadłość. Powodem jej jest najczęściej połykanie powietrza podczas karmienia, ale może to być również jeden z wielu odruchów, które mają małe niemowlęta. Czkawka to dla rodziców powód do niepokoju, ale maluszkowi zupełnie nie przeszkadza i najczęściej mija, gdy się mu odbije. Jeśli zdarzy się podczas karmienia, należy zmienić ułożenie dziecka i postarać się, żeby mu się odbiło, i dopiero wówczas kontynuować podawanie do ssania piersi lub butelki.
KOLKA JELITOWA
Objawia sie wzdętym brzuchem dziecka, dziecko placze, przyciągając nóżki do brzucha.Można położyć dziecko na brzuchu z podkurczonymi nóżkami lub położyć na sobie (brzuch do brzucha) i masować delikatnie plecki. Można też zrobić ciepły (nie gorący!) okład na brzuszek.
ŻÓŁTACZKA FIZJOLOGICZNA
Jest to normalny objaw przemian w organizmie noworodka. Nie należy przerywać karmienia. W razie wątpliwości trzeba skontaktować sie z lekarzem.
WYSYPKA
Zastanów się, jaka może być przyczyna - składnik Twojej diety, nowy kosmetyk lub proszek do prania, nowe ubranko - i w miarę możliwości ją wyeliminuj. Jeżeli dziecko ma suchą skórę, możesz na godzinę przed kąpielą natłuścić całe ciałko nie perfumowaną oliwką. Również do kąpieli możesz dodać specjalną oliwkę lub płyn do kąpieli (np. firmy Oilatum).
POTÓWKI
Każdą potówkę przetrzyj wacikiem zmoczonym w spirytusie, a potem tamponem z waty oprószonym talkiem dla niemowląt. Potówki mogą świadczyć o przegrzewaniu dziecka - lżej je ubieraj.
KĄPIEL
Powinna być codziennie wieczorem, przed karmieniem. Po kąpieli trzeba założyć dziecku cienką czapeczkę na około 1 godz., pózniej można zdjąć.
PIELĘGNACJA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH DZIECKA
Obmywać prz każdym przewijaniu. U dziewczynek srom przemywamy np. chusteczką w kierunku od przodu do tyłu. U chłopców nie zsuwamy napletka. Jeżeli pośladki i oklica odbytu są zaczerwienione, trzeba zmienić środki higieny lub pieluszki, obmywać wodą bez mydła, "wietrzyć" po umyciu, gdy w pokoju jeste dostatecznie ciepło.
PLEŚNIAWKI
Przetrzyj wewnętrzną stronę policzków i dziąsła nawiniętym na palec jałowym gazikiem, nasączonym wodnym roztworem gencjany lub Aphtinem. Jeśli karmisz piersią, kolejnym nasączonym gazikiem przetrzyj także brodawkę razem z otoczką.
ROPIEJĄCE OCZY
Przemywaj oczy od zewnętrznego kącika do wewnętrznego roztworem soli fizjologicznej lub naparem z rumianku. Jeśli w ciągu kilku dni nie nastąpi poprawa, skontaktuj się z lekarzem.
JAK CIEPŁO UBIERAĆ MALEŃSTWO?
Główna zasada brzmi: maluszkowi zakładamy zawsze jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Lepiej nie ubierać dziecka zbyt grubo, ale przed wyjściem z domu nie zaszkodzi wziąć ze sobą dodatkowy ciuszek na wypadek, gdyby miało się ochłodzić. W dni bardzo zimne, wietrzne lub o dużej wilgotności powietrza należy skracać spacery. Zawsze pamiętajcie jednak o czapeczce dla maluszka. Główka noworodka szybko się wychładza, a jego uszka są bardzo wrażliwe na wiatr. Ogólnie rzecz ujmując, malec ma takie same odczucia termiczne jak my: jeśli jest nam gorąco, dziecko czuje się podobnie i - ubierając je - powinniśmy wziąć to pod uwagę.
DLACZEGO DZIECKO NIERÓWNO ODDYCHA?
Nieregularny oddech noworodka, nawet bardzo nerwowy, nie powinien niepokoić. Spokojne dziecko wykonuje około 40-60 oddechów na minutę (człowiek dorosły tylko 16), ale już w pierwszym roku życia jego oddech staje się coraz wolniejszy i bardziej wyrównany. Zauważycie to, kiedy malec skończy cztery miesiące.
JAK UBIERAĆ?
Kiedy maluch był w Twoim brzuchu, temperatura jego otoczenia była zawsze taka sama. Teraz potrzebuje Twojej pomocy w przystosowaniu się do nowych warónków. Musisz wiedzieć nie tylko jak ubrać maleństwo, ale i w co, aby nie było mu za zimno ani za gorąco. W pierwszych tygodniach życia dziecka warto przyjąć zasadę, ze nakładamy dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Jak sprawdzić czy jest mu ciepło? Dotknij jego klatki piersiowej lub brzuszka. Skóra powinna być ciepła i sucha. Jeśli jest choćby trochę wilgotna-zdejmij maluchowi jedną warstwę ubrania, jeśli zaś chłodna-załóż jeszcze jedną. Dziecko może mieć chłodne rączki, ale stopy powinny być ciepłe. Jeśli w mieszkaniu grzeją kaloryfery i powietrze jest suche, trzeba je nawilżać. Można powiesić na kaloryferach specjalne pojemniki z wodą lub wilgotne ręczniki. Można też na łóżeczku dziecka powiesić wilgotne pieluchy. Do ubierania dziecka wybierz stałe miejsce, gdzie po ręką będziesz miała niezbędne akcesoria. Praktyczne i wygodne są materacyki do przewijania. Przygotuj ubranka, które chcesz włożyć dziecku, np.: pieluchę, koszulkę z czystej bawełny(najwygodniejsze jest body na zatrzaski), pajacyk z długimi rękawami zapinany na zatrzaski lub kaftanik (może być z bawełnianego trkotu lub flanelowy) i śpioszki zapinane na ramionach, skarpetki i ewentualnie czapeczkę. Na materacyk położ pieluchę tetrową, żeby nie kłaść rozebranego dziecka na ceratce. Zaczynamy od pieluszki. Pamiętaj aby nie podnosić dziecka za nóżki! Teraz koszulka lub body. Zwiń ubranko w dłoniach (jak pończochę) i przełóż otwór przez głowę, podobnie zwiń rękawy i nałóż je na rączki dziecka. Jeśli rączki są ugięte i masz trudości z założeniem ubranka, delikatnie stuknij palcem wskazującym w łokieć dziecka(to samo dotyczy nóżek-tutaj stuknij delikatnie w kolanko dziecka). Teraz kolej na pajacyk lub kaftanik i śpioszki. Zacznij od włożenia nogawek. Z rękawami postępuj tak, jak przy zakładaniu body. Jeśli ubranko jest trochę "na wyrost", skarpetki można załozyć pod śpioszki. Czapeczkę wkładamy dziecku tylko na 1-1,5 godziny po kąpieli i na spacer. W domu nie musi mieć żadnego nakrycia głowy.
PRAKTYCZNE RADY
-Wszystkie czynności wykonuj na stojąco-dbaj o kręgosłup.
-Przykryj rozebrane dziecko pieluszką-zwykle rozebrany maluch siusia i ani się spostrzeżesz, jak wszystko będzie mokre.
-Ani na chwilę nie odchodź od dziecka!Nawet noworodek może gwałtownie zmienić pozycję i spaśc ze stolika do przwijania!
- Ubieranie, przewijanie i zabiebi pielęgnacyjne dziecka potraktuj jak okazję do kontaktu z maleństwem-mów do niego, uśmiechaj się, a za chwilę odpowie ci tym samym.