Przepisy prawa cywilnego przewidują dwie możliwości dziedziczenia. Pierwszą możliwością jest dziedziczenie na podstawie ustawy, natomiast drugą jest dziedziczenie na podstawie testamentu. Zapis testamentowy spowoduje, iż dany składnik majątku (bądź cały majątek) zostanie wyłączony od dziedziczenia ustawowego i przypadnie spadkobiercy testamentowemu. Jednakże w tej sytuacji zgodnie z art. 991 § 1 k.c. „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek)”
§ 2 powyższego przepisu wskazuje, iż „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.
Zgodnie z powyższym przepisem, jeżeli otrzymana przez każde z Państwa część spadku w odniesieniu do danej osoby nie przekroczy wielkości odpowiadającej zachowkowi wówczas będą mogli państwo dochodzić uzupełnienia zachowku. W sytuacji, kiedy spadek w całości przypadnie spadkobiercy testamentowemu wówczas mogą państwo dochodzić od niego całego zachowku.
Zgodnie z art. 993 k.c. do obliczenia udziału zachowku co do zasady dolicza się również dokonane przez spadkodawcę darowizny. Jednakże zgodnie z art. 994 k.c. jeżeli nieruchomość zostanie darowana osobie nie będącej spadkobiercą bądź osobie uprawnionej do zachowku wówczas takiej darowizny nie można doliczyć przy obliczaniu zachowku po upływie 10 lat od dokonania darowizny. W przypadku, gdy przedmiotowa nieruchomość zostanie darowana osobie wchodzącej w krąg spadkobierców bądź osób uprawnionych do zachowku (np. obecna żona) wówczas darowizna ta będzie zaliczana do masy spadkowej bezwzględu na datę jej dokonania.
Reasumując, jeżeli mieszkanie zostanie darowane obecnej małżonce Pani taty wówczas darowizna ta będzie zaliczana do masy spadkowej i uwzględniana przy obliczeniu należnych państwu udziałów w zachowku. Należy jednak pamiętać, że również wszelkie darowizny dokonane na rzecz Państwa, jednocześnie nie będące drobnymi darowiznami zwyczajowo przyjętymi, będą zaliczane przy ustalaniu należnego zachowku.