Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka i jak wygląda wzór wniosku.Jak mam uzasadnić ten wniosek dodam że jestem w trakcie rozwodu i chce wyjechać za granice do pracy na dłuższy okres czasu.
15 października 2012 20:47 | ID: 846507
Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka i jak wygląda wzór wniosku.Jak mam uzasadnić ten wniosek dodam że jestem w trakcie rozwodu i chce wyjechać za granice do pracy na dłuższy okres czasu.
23 stycznia 2013 11:25 | ID: 897685
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych
Art. 34 [Obowiązek posiadania]
1. Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:
1) od ukończenia 18 roku życia;
2) od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
2. Osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia.
3. Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06 lutego 2009r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty
§ 5
1. Wniosek składa się osobiście, z wyjątkiem:
1) osoby małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza;
2) osoby małoletniej, która ukończyła 13. rok życia, a nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, za którą wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd;
3) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składają rodzice albo jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza;
4) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.
2. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego osobom, o których mowa w ust. 1, jest wymagana obecność osoby małoletniej, jeżeli ukończyła 5 lat, osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie oraz osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.
3. W przypadku niemożności złożenia wniosku w trybie określonym w ust. 1 z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, osoba zawiadamia o tym organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich się ona znajduje.
§ 6
1. Wniosek jest podpisywany przez osobę, która go składa.
2. Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie małoletniej, która ukończyła 13. rok życia, niemającej obowiązku posiadania dowodu osobistego, podpisuje składający wniosek rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd oraz małoletni. Małoletni składa swój podpis w miejscu przeznaczonym na podpis, a rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd podpisuje wniosek obok tego miejsca.
3. W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez osoby wymienione w ust. 1 i 2, na wniosku zamieszcza się adnotację o braku możliwości złożenia podpisu przez tę osobę.
§ 7
1. Do wniosku załącza się:
1) dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 × 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
2) 3) (uchylony)
3) odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa;
4) odpis skrócony aktu małżeństwa.
2. Jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby, na żądanie organu gminy, do wniosku dołącza się dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa.
3. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
4. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją z nakryciem głowy. W takim przypadku do wniosku załącza zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
5. Osoba ubiegająca się po raz pierwszy o wydanie dowodu osobistego do wniosku nie załącza dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, jeżeli zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
6. Do wniosku o ponowne wydanie dowodu osobistego nie załącza się odpisów aktów stanu cywilnego, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, jeżeli dane zawarte w dowodzie osobistym nie uległy zmianie, a w dokumentacji dowodowej znajdują się te odpisy, lub dokumenty te zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
7. Wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 lutego 2009r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty.
§ 7 tegoż samego rozporządzenia określa co należy dołączyć do wniosku o wyrobienie dowodu osobistego. Wniosek o wydanie dowodu osobistego nie wymaga uzasadnienia. Jednakże zgodnie z § 5 w/w rozporządzenia, jeżeli Pani dziecko nie ma ukończonych 13 lat będzie Pani potrzebowała przy złożeniu wniosku pisemnej zgody drugiego rodzica poświadczonej za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza. W sytuacji kiedy drugi rodzić nie wyraża swojej zgody może pani wystąpić do właściwego sądu rodzinnego o wydanie zgody na wyrobienie dowodu osobistego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po wydaniu wyroku rozwodowego, w którym Sąd ograniczy władzę rodzicielską drugiemu rodzicowi wymagana zgoda nie jest potrzebne. Jednakże w tym wypadku jest Pani zobowiązana do przedstawienia w urzędzie wyroku ograniczającego władzę rodzicielską drugiemu rodzicowi. Jeżeli dziecko ma ukończone 13 lat wniosek może być złożony przez jednego rodzica przy jednoczesnej obecności dziecka. Zgoda drugiego rodzica nie jest wymagana.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.