Pierwszą i podstawową kwestią jest uzyskanie tytułu wykonawczego, w Pani przypadku wyroku sądu zasądzającego od dłużnika żądaną kwotę. Uzyskanie tytułu wykonawczego uprawnia wierzycieli do przymusowego ekzekwowania długu w drodze postępowania komorniczego, a także poszukiwania majątku dłużnika. Uprawnia też do wszczęcia postępowania o wyjawienie majątku.
Z postu nie wynika z jakiego tytułu powstało zadłużenie (umowa, delikt?). Podstawę prawną i uzasadnienie żądania należy wskazać w pozwie. Przed złożeniem pozwu należy wysłać (listem poleconym za zwrotnym poleceniem odbioru) wezwanie do zapłaty, być może ta osoba zwróci pieniądze i nie będzie konieczna droga sądowa. Wnosząc powództwo trzeba wskazać wszelkie okoliczności, które dowodzą istnienia długu – umowa, świadkowie itd. Można żądać odsetek – jeżeli były zastrzeżone w umowie, to w wysokości na jaką strony się umówiły, jeżeli nie, to w wysokości odsetek ustawowych od daty wymagalności długu. Konieczne jest wniesienie żądania zapłaty odsetek w pozwie.
Jeżeli dłużnik jest osobą „sprytną”, egzekucja może być utrudniona, ale nie zawsze bezskuteczna. Komornik posiada różne instrumenty, aby szukać majątku dłużnika. Wierzyciel może także podejmować różne czynności ułatwiające egzekucję (np. uzyskanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika albo zniesienie ustawowej wspólności małżeńskiej).