Osoba A obraża w Internecie osobę B - czy osoba C, będąca córką osoby B może w imieniu osoby B założyć sprawę osobie A - zwłaszcza jeśli osoba C również czuje się pokrzywdzona takim wpisem ?
17 sierpnia 2016 19:47 | ID: 1336994
Dobra osobiste człowieka, jak m.in. cześć pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
Z żądaniem ochrony dóbr osobistych może wystąpić jedynie osoba bezpośrednio dotknięta naruszeniem, tj. ta osoba, której dobra zostały bezpośrednio naruszone działaniem sprawcy. Roszczenia te nie przysługują osobom, których dobra zostały pośrednio dotknięte w wyniku zachowań wymierzonych w dobra innych osób.
Oprócz wskazanej wyżej ochrony na gruncie prawa cywilnego w przypadku naruszania czci innej osoby bądź znieważania jej istnieje także możliwość ochrony swoich praw na gruncie prawa karnego.
Zgodnie z art. 212 § kodeksu karnego kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2 wymienionego przepisu określa kwalifikowane przestępstwo zniesławienia. Zgodnie z treścią art. 212 § 2 kodeksu karnego jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Kodeks karny reguluje jeszcze w art. 216 przestępstwo zniewagi. Zgodnie z art. 216 § 1 kodeksu karnego kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Podobnie jak w przypadku przestępstwa zniesławienia kodeks karny przewiduje również kwalifikowany typ przestępstwa zniewagi. Zgodnie z art. 216 § 2 kodeksu karnego kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Powyższe przestępstwa są ścigane z oskarżenia prywatnego, co zależy wyłącznie od woli pokrzywdzonego. Oznacza to iż osoba pokrzywdzona musi złożyć do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko sprawcy czynu i go popierać. Pokrzywdzony może ewentualnie złożyć ustną lub pisemną skargę o popełnionym przestępstwie prywatnoskargowym na Policji. Wówczas Policja protokół z przyjęcia ustnej skargi bądź skargę pisemną przekazuje właściwemu sądowi.
W przypadku przestępstw prywatnoskargowych należy również mieć na uwadze termin przedawnienia ich karalności. Zgodnie z art. 101 § 2 kodeksu karnego karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.