Odpowiedź na #3
Profilaktyka chorób alergicznych obejmuje m.in. zapobieganie chorób u dzieci z grup ryzyka - tj. rodzin obciążonych alergią. Działania zapobiegające obejmują przede wszystkim:
1. zakaz palenia papierosów przez kobietę w ciąży i przebywania w otoczeniu palących (palenie zwiększa dwa razy ryzyko wystąpienia choroby u dziecka)
2. zalecą się minimum 6-miesięczny okres karmienia piersią, które nie zabezpiecza całkowicie przed wystąpieniem chorób alergicznych, ale opóźnia czas wystąpienia i nasilenia objawów
3. zaleca się dietę ubogoalergenową u matki karmiącej. Najsilniejsze alergeny to: mleko krowie i jego przetwory, cielęcina, wołowina, jaja kurze (głównie białko, ryby, orzechy, cytrusy, czekolada, kakao, konserwanty, aromaty, barwniki)
4. żywienie mieszane rozpocząć nie wcześniej niż po 6. miesiącu życia dzieci i w razie wystąpienia objawów nietolerancji pokarmów należy ograniczyć wprowadzenie nowych składników diety
5. należy eliminować alergeny z otoczenia dziecka poprzez zastosowanie łatwo zmywalnych powierzchni, pościeli z włókien syntetycznych pranych co najmniej raz na 3 miesiące i wymienianej co 2-3 lata, pranie w gorącej wodzie lub wietrzone na mrozie, sprzątanie na mokro
6. w miarę możliwości zmiana miejsca pobytu (rejonu kraju) z zależności od szczytu pylenia poszczególnych roślin
7. nie zaleca się spanie przy otwartym oknie w okresach pylenia (opady deszczu oczyszczają powierzchnię z pyłków roślin)
8. unikanie kontaktu ze zwierzętami (głównie kotami, psami, ptactwem domowym). Skuteczne lecz w mniejszym stopniu jest częste kąpanie zwierząt domowych.