4everKategorie: Praca i kariera, Moda i uroda, Rozwój Liczba wpisów: 231, liczba wizyt: 455456 |
Nadesłane przez: Żaneta Szymik 24-04-2013 16:01
Żal pojawia się, gdy tracimy coś co było dla nas ważne. Żal może się pokawić z różnych powodów, na przykład wraz z utratą nadziei czy złudzeń.
Odczuwanie żalu jest normalne. Nienormalne byłoby wyzbycie się uczuć. Aby w mairę bezboleśnie poradzić sobie z żalem, najlepiej jest pozwolić wszystkim uczuciom wypłynąć na powierzchnię i okazać je. Ten proces pozwoli nam zaakceptować stratę i żyć dalej nie dręcząć siebie ciągłym rozpamiętywaniem przeszłości. Jest to niezwykle trudne i oznacza, że chcemy żyć odpowiedzialnie i uczniwie pomimo tego co przeżyliśmy i straty, jaką ponieśliśmy.
Kiedy doświadczamy uczucia żalu, najlepiej jest go zaakceptować. Trzeba nauczyć się żyć chwilą obecną i otworzyć się na świat. Odciąć się od przeszłości, by zrobić dużo miejsca na teraźniejszość. Zrobić to możemy jednak dopiero po wyrażeniu swoich uczuć wywołanych przyczyną żalu. Dopiero wówczas możemy iść dalej.
Trzeba zdać sobie sprawę, że żal nie jest ani słabością, ani karą. Jest tylko kolejnym ze składników życia, a doświadczanie go od czasu do czasu jest koniecznością. Jest cennym i szlachetnym uczuciem. Poradzenie sobie z uczuciem żalu jest zadaniem terapeutycznym.
Doświadczenie żalu zawsze pozwala nam dowiedzieć się więcej o sobie. Możemy lepiej rozpoznać co jest dla nas ważne, a co nie. W nasze uczucia wstępuje energia. Zdobywanie samoświadomości pomaga pomaga w rozwoju i lepszemu zrozumieniu samego siebie.
Elisabeth Kubler-Ross wyróżniła natruralne etapy procesu przeżywania żalu po stracie. Wśród nich wymienia:
1. Zaprzeczenie (to się nie mogło mi przydarzyć)
2. Gniew (dlaczego ja, dlaczego właśnie teraz?)
3. Spekulacje (może gdybym lepiej się starał/a , może gdybym się zmienił/a , to by się nie wydarzyło?)
4. Depresja (bezradność i poddanie się)
5. Akceptacja (jest jak jest, muszę się z tym pogodzić i żyć dalej).
Jeżeli zatem przeżyjemy wszystkie etapy żalu, w końcu pojawi się poczucie akceptacji, które poprowadzi do wewnętrznego uzdrowienia. Zaczniemy żyć od nowa.
Co istotne, wracając do życia nie wracamy do "naszego starego ja". Jeżeli coś bardzo przeżyliśmy i odczuliśmy stratę to stajemy się innymi ludźmi. Zależnie w jaki sposób na stratę zareagowaliśmy, stajemy się silniejsi lub słabsi, zdrowsi duchem lub odwrotnie...
"Uczucia stanowią wspólny mianownik ludzkości, a zrozumienie języka uczuć jest niezbędne dla osiągnięcia samokontroli, niezależności i wolności."
źródło: S. Wegscheider-Cruse "Poczucie własnej wartości"
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-3-57/b0p16630,Zal.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-3-57/b710-1,4ever.html