Moja animowana przygodaKategorie: Film i Telewizja, Zainteresowania Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 7927 |
Nadesłane przez: JagodaLee 01-05-2018 13:25
Czy pamiętacie ze swojego dzieciństwa takie przepiękne bajki jak „Pszczółka Maja” oraz „Muminki”? To były piękne animacje. Pszczółka maja mogła się do tego pochwalić tak dobrym dubbingiem i piosenką otwierającą w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego, że wielu mogło pomyśleć, że to bajka robiona w Polsce. Tak nie było, o nie.
Być może w tym momencie Was zaskoczę, ale Pszczółka Maja oraz Muminki to anime, czyli animacje stworzone w Japonii.
Pszczółka Maja, znana jest pod japońskim tytułem Mitsubachi Maya no Bouken, była tworzona przez Japońskie studio Nippon Animation – chociaż trzeba oddać producentom, że historia opowiedziana w anime została oparta na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, Pszczółka Maja i jej przygody.
Z drugiej strony mamy Muminki, serial znany pod japońskim tytułem Tanoshii Muumin Ikka. Za reżyserię tej animacji odpowiadał Japończyk Hiroshi Saitō, zaś za animację odpowiadało duńsko-fińsko-japońskie studio Telescreen BV.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ w Japonii wciąż robi się wiele świetnych animacji – dane z Wikipedii mówią o tym, że każdego roku japońskie studia animacji wypuszczają ponad 150 seriali animowanych! Jasne, wśród nich jest wiele animacji kierowanych do nastolatków, a nawet animowane horrory dla dorosłych (przykłady anime), ale znajdzie się też wiele tytułów anime typowo dla najmłodszych. W zeszłym roku takim anime było Kemono Friends, czyli animacja o opiekunce parku zoologicznego i jej przygodach ze zwierzęcymi przyjaciółmi.
Z nowszych anime warto też wspomnieć o wysoko ocenianym serialu animowanym Omae Umasou da na, opowiadającym tyranozaurze wychowanym przez roślinożerne dinozaury, który po wkroczeniu w dorosłość sam zaczął zajmować się wychowaniem małego dinozaura.
W kolejnych wpisach przybliżę wam więcej anime dla dzieci. Tymczasem do zobaczenia :)