dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 81036 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 15:57
Etapy ciąży – 4 miesiąc ciąży
13 tydzień ciąży
W czasie ciąży błony śluzowe są lepiej ukrwione i bardziej wrażliwe, wszystko za sprawą hormonów, dlatego może zdarzyć się, że kobieta ma uczucie dyskomfortu, zatkania w jamie nosowej, natomiast podczas jej opróżniania może pojawić się krew. Nie jest to zjawisko nieprawidłowe. Gdyby jednak pojawiło się krwawienie z nosa należy zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż przyczyna może być inna.
Dziecko ma 65-80 mm długości, od tego momentu tułów będzie rósł szybciej niż głowa. Ukształtowane są już narządy wewnętrzne: nerki, płuca, układ pokarmowy. Dziecko potrafi łykać płyn owodniowy, rusza ustami, ziewa.
14 tydzień ciąży
W czasie ciąży dziąsła są rozpulchnione, bardziej wrażliwe, może zdarzyć się, że podczas mycia lub jedzenia twardych pokarmów zaczną podkrwawiać. Najlepiej jeść miękkie pokarmy, a także kupić szczoteczkę o miękkim włosiu i delikatnie myć zęby, jak również płukać jamę ustną środkami odkażającymi.
Maleństwo ma 80-95 mm, a waży około 25g. Podczas badaniu USG można już zobaczyć płeć dziecka. Widać małżowiny uszne, powieki są nadal zarośnięte. Powstają płuca. Potrafi też ssać palec.
15 tydzień ciąży
Już widać brzuszek, który jest na razie mały, dlatego też przyszła mama powinna teraz pomyśleć o luźniejszym ubiorze. Zalecane są obszerniejsze sukienki, czy spodnie. Nie wolno nosić ubrań i bielizny opinającej podbrzusze, a gumki, czy paski nie mogą uciskać na brzuch.
Dziecko ma 95-105 mm, waży około 40 g. Bardzo lubi się ruszać, szczególnie w nocy (między godziną 22 a 24), kopie nogami, macha rączkami, prostuje palce, przeciąga się.
16 tydzień ciąży
Kobieta w ciąży nie powinna się opalać, ani korzystać z solarium. Jeżeli już koniecznie chce przebywać na plaży, to tylko w miejscach zacienionych. Powinna być posmarowana kremem z filtrem UV. Podczas ciąży powstają na skórze przebarwienia, które mogą zblednąć, jeżeli będzie się je smarować kremem wybielającym. Znikną one całkowicie dopiero po porodzie. Słońce powoduje, że plamy robią się ciemnobrązowe i mogą nie zniknąć po urodzenia dziecka.
Maleństwo ma 10,5-11cm i od tej chwili zaczyna bardzo intensywnie rosnąć. Rozpoczynają się kształtować i wapnieć kości. Skóra jest jasnoróżowa, pod nią widać liczne naczynia krwionośne.
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 15:56
Etapy ciąży – 5 miesiąc ciąży
17 tydzień ciąży
Przyszła mama powinna pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa odbywanych co 3 miesiące, gdyż jest bardziej narażona na próchnicę. W czasie rozwoju i wapnienia kości dziecko potrzebuje więcej wapnia, a jeżeli będzie go zbyt mało we krwi, wówczas zabrany on zostanie z kości i zębów matki. Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonywane u mamy są bezpieczne dla jej dziecka. Większość podawanych znieczuleń nie działa na płód.
Dziecko ma 11-12 cm, ma wykształcone ucho zewnętrzne, a kosteczki słuchowe są uwapnione, więc malec reaguje gwałtownym ruchem na głośne dźwięki spoza organizmu mamy. Potrafi już wkładać palec do ust i ssać go.
18 tydzień ciąży
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne o ok.250 kcal na dzień. Pod koniec ciąży zwiększa o kolejne 250 do 500 kcal. Nie można zapominać o urozmaiceniu diety.
Kobieta w czasie całej ciąży powinna:
– jeść dużo owoców, warzyw,
– pić soki owocowe, wodę mineralną,
– podstawą posiłków powinno być białko i produkty zawierające dużo błonnika (zapobiega
– zażywać witaminy pod kontrolą lekarza
Nie należy:
- spożywać zbyt dużej ilości węglowodanów (słodyczy) i tłuszczów (np. frytek)
- spożywać potraw nadmiernie słonych i zawierających konserwanty
Maleństwo ma 12-13 cm długości, a waży około 140 g. Bardzo lubi się ruszać, kopie nóżkami, rączkami, łokciami. W tym czasie mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka. Początkowo jest to delikatne łaskotanie, pluskanie, dopiero później są to bardziej zdecydowane dotknięcia. Wcześniej odczuwają ruchy kobiety, które już są mamami, a także kobiety szczupłe i te które potrafią wsłuchać się w swoje ciało. Po kilkunastu dniach mama będzie wiedzieć, kiedy maluch ma pory snu, a kiedy rozrabiania. Łożysko jest już w pełni wykształcone, teraz zaczyna się zwiększać ilość wód płodowych. Zdarza się, że łożysko może być nieprawidłowo usadowione, najgroźniejsze jest tzw. łożysko przodujące.
19 tydzień ciąży
Jeżeli kobieta pracuje zawodowo powinna pamiętać o robieniu przerw w pracy. Jeżeli ma pracę siedzącą powinna co godzinę wstawać, przejść się po pokoju, natomiast jeżeli praca jest stojąca czy chodząca mama powinna jak najczęściej siadać i dać odpocząć nogom. Przy pracy na komputerze ważny jest odpoczynek ramion – mąż może zrobić masaż barków, nie można zapomnieć o zmęczonych oczach, wtedy najlepiej co pewien czas popatrzeć za okno.
Płód ma 13-14 cm, pokryty jest niewielkim meszkiem oraz substancją zwaną mazią płodową. Meszek zniknie przed urodzeniem. Maź płodowa ma konsystencje tłustego, białego kremu i chroni skórę dziecka przed maceracją. Maleństwo słyszy coraz lepiej głosy dochodzące zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza organizmu mamy.
20 tydzień ciąży
Połowa ciąży już minęła, aktualnie dno macicy sięga do pępka, więc brzuszek jest znacznie powiększony. Jest to najlepszy czas na spacery, ćwiczenia i odpoczynek, ale jednocześnie kobieta powinna dbać o siebie i prawidłowo się odżywiać a także ubierać. Najczęściej w tym czasie wykonuje się kontrolne badanie USG, aby ocenić rozwój płodu, łożyska i określić termin porodu. W badaniu tym widać już postać małego człowieka, więc warto, aby podczas wizyty towarzyszył ojciec dziecka, dla niego są to też bardzo ważne chwile.
Płód ma 14-15 cm, waży około 250 g. Reaguje na zachowanie mamy. Gdy jest zdenerwowana, ono też zaczyna się szybciej ruszać.
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 15:55
Etapy ciąży – 6 miesiąc ciąży
21 tydzień ciąży
Przyszła mama powinna dużo pić, gdyż woda stanowi główny składnik organizmu człowieka, również jej maleństwa. Na początku ciąży wystarczy pić około 2 litrów płynów dziennie tj. około 8 szklanek, w ostatnim trymestrze więcej. Gdy na dworze jest gorąco, albo kobieta przebywa stale w bardzo ciepłym pomieszczeniu, wtedy powinna wypijać nawet 3 litry płynów na dzień. Najlepiej pić wodę mineralną, soki owocowe i warzywne, a zmniejszyć ilość wypijanej kawy czy herbaty.
W drugiej połowie ciąży dziecko rośnie wolniej, natomiast szybciej przybiera na wadze. Ma już około 350 g. Wszystkie narządy maleństwa są już wykształcone, teraz będą się specjalizować w swoich funkcjach.
22 tydzień ciąży
Kobieta w ciąży powinna ograniczyć ilość soli w pokarmach, a także jeść jak najmniej potraw zawierających konserwanty. Niewielkie ilości soli są niezbędne, do prawidłowego rozwoju dziecka, chyba że lekarz ze względu na stan zdrowia mamy zabroni całkowicie jedzenia soli.
Długość ciała dziecka to około 18-20 cm, a długość głowy to tylko 1/3 długości ciała. Waży 450 g. Już taki maluch może mieć czkawkę, a mama potrafi to wyczuć – są to delikatne „podskoki” w brzuchu. Czkawka nie jest dla płodu, ani noworodka nieprzyjemna, nawet jeżeli trwa kilka minut. Dziecko potrafi też łykać płyn owodniowy.
23 tydzień ciąży
W organizmie kobiety zatrzymywana jest woda i sól, dlatego zdarza się, iż puchną dłonie, palce, mama może mieć problemy ze ściągnięciem pierścionków, czy utrzymaniem w rękach drobnych przedmiotów. Podczas dłuższego stania mogą się pojawić obrzęki stóp. Obrzęki mogą być normalnym zjawiskiem w ciąży lub być objawem tzw. zatrucia ciążowego, więc zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi. Jeżeli ciśnienie tętnicze krwi i wykonane badania laboratoryjne będą prawidłowe, mama nie powinna się martwić, wystarczy więcej odpoczynku i ograniczenie ilości spożywanej soli.
Dziecko waży około 550 g. Pojawiają się zawiązki zębów. Słuch ma coraz lepszy, rozpoznaje już głos mamy i taty. Skóra jest nadal cienka, przeźroczysta, z widoczną siateczką naczyń krwionośnych, ale z czasem będzie coraz grubsza i z większą ilością tkanki tłuszczowej.
24 tydzień ciąży
Na razie przyszły tatuś ma ograniczone kontakty z dzieckiem. Najlepiej, aby mama przykładała rękę partnera do brzucha, aby i on mógł poczuć coraz mocniejsze kopnięcia. A jeżeli chce usłyszeć bicie serca maleństwa może użyć stetoskopu lekarskiego (dostępny w niektórych aparatach do mierzenia ciśnienia) lub przyłożyć szklankę dnem do góry do brzucha mamy. Należy pamiętać, że serce dziecka bije szybciej, około 120-140 uderzeń na minutę (u dorosłego człowieka 60-80 uderzeń na minutę).
Maluch ma około 650 g i 21-23 cm długości. Bardzo lubi się ruszać i bawić pępowiną, dobrze łapie ją rączkami. Łyka wody płodowe chętniej, gdy są słodkie, w mniejszej ilości gdy są gorzkie. Zaczynają mu się kształtować rysy twarzy.