Mlodzi dla rozwojuKategorie: Rozwój Liczba wpisów: 14, liczba wizyt: 70734 |
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 08-06-2009 12:52
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 03-06-2009 14:33
Towarzystwo Rozwoju Rodziny pragnie zwrócić uwagę na niepokojąco szybki wzrost ilości nosicieli HIV w ostatnich latach. W ciągu ostatniej dekady zmieniło się również główne źródło zakażenia wirusem HIV – Już nie używanie narkotyków, a stosunki heteroseksualne odpowiadają za większość nowych zakażeń. Jeżeli uwzględnimy tych, którzy nie chcą się przebadać na obecność wirusa HIV lub nawet nie podejrzewają, że mogą być nosicielami, problemem staje się oszacowanie prawdziwej liczby zakażonych. Jak mówi Svetlana Toderas, wolontariuszka z Mołdawskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny: „piętno i dyskryminacja otaczające HIV i AIDS często powstrzymują ludzi przed swobodna rozmowa o faktach i realiach dotyczących zakażeń. W efekcie rozprzestrzeniają się niedokładne informacje i zwyczajne nieporozumienia. To z kolei prowadzi do zwiększenia piętna i dyskryminacji, które sprzyjają dalszemu rozszerzaniu się HIV i odrzucaniu praw człowieka.”
Dlatego Towarzystwo Rozwoju Rodziny sugeruje, aby Polska uznała kwestie zdrowia jako jeden z priorytetów przy udzielaniu pomocy. Chociaż kwestie administracyjne zapewne wymagają wsparcia w Republice Mołdawii, to jednak walka z epidemią HIV wydaje się równie ważnym celem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że we współczesnym świecie epidemia może łatwo przekroczyć granice kraju. www.mlodzidlarozwoju.pl
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 03-06-2009 14:32
FGM praktykowane jest głównie z powodów społecznych, religijnych i kulturowych. Problem ten dotyczy głównie kobiet żyjących w Afryce oraz krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Zabieg przeprowadza się najczęściej u dziewcząt poniżej 15 roku życia. Liczbę kobiet które doznały okaleczenia szacuje się na 100-140 milionów, z czego w samej Afryce jest ich ponad 92 miliony. Ponadto ocenia się, że co roku kolejne 3 miliony dziewczynek jest narażonych na tego typu okaleczenie.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych nie ma żadnych korzyści zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, często wywołuje poważne konsekwencje będące zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet. Skutkami zabiegu są przede wszystkim infekcje i stany zapalne występujące w okolicach usuniętego narządu. Wśród długofalowych konsekwencji należy wymienić kłopoty z odbywaniem stosunku płciowego oraz w komplikacje w trakcie ciąży i porodu.
FGM jest uznawane przez wiele środowisk i organizacji za pogwałcenie praw człowieka i stosowanie przemocy przeciwko kobietom. Towarzystwo Rozwoju Rodziny stanowczo sprzeciwia się tego typu praktykom. Propagujemy prawo do bezpieczeństwa jednostki, wolności od wszelkich form dyskryminacji oraz zabraniające złego traktowania.
www.mlodzidlarozwoju.pl