Mlodzi dla rozwojuKategorie: Rozwój Liczba wpisów: 14, liczba wizyt: 70727 |
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 08-10-2010 11:46
Młodzi dla Rozwoju i Towarzystwo Rozwoju Rodziny z oburzeniem przyjęło wieść, która dotarła do nas ze Strassburga. 7. października Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję „Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej”, która jest niemal zaprzeczeniem projektu, przygotowanego przez brytyjkę Christine McCafferty, który zakładał uregulowanie kwestii tzw. klauzuli sumienia przy wykonywaniu zabiegów aborcji.
Przypominamy, że w Polsce, lekarz korzystający z klauzuli sumienia odmawiając przeprowadzenia aborcji, ma obowiązek wskazać innego lekarza, który ten zabieg będzie mógł przeprowadzić. Niestety, praktyka pokazuje, że niejednokrotnie kobieta ma problem ze znalezieniem lekarza, który zechce przeprowadzić zabieg, co często stanowi zagrożenie dla jej zdrowia i życia.
Rezolucja przyjęta na obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy stanowi wzmocnienie prawa do odmowy wykonania zabiegu aborcji przez lekarzy posługujących się klauzulą sumienia. Łodzi dla Rozwoju i Towarzystwo Rozwoju Rodziny wyraża obawę, że w świetle nowej rezolucji, dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji będzie jeszcze bardziej utrudniony, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia kobiet.
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 20-11-2009 15:12
Młodzi Dla Rozwoju wraz z Towarzystwem Rozwoju Rodziny, zorganizowali szkolenie dla młodych polityków z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Spotkanie odbyło się w Jachrance 16- 18 listopada.
Uczestnicy, w wieku do 26. roku życia, przyjechali z różnych organizacji i różnych regionów Polski. Gościliśmy reprezentantów stowarzyszenia Młodzi Demokraci i Federacji Młodych Socjaldemokratów z Warszawy, Szczecina, Świnoujścia, Bydgoszczy i Lublina. Spotkaliśmy się w Jachrance, żeby przedstawić młodym politykom i być może przyszłym ustawodawcom, kwestie, którymi się zajmujemy. Szkolenie zostało podzielone na cztery moduły:
Każda z części skonstruowana była tak, żeby oprócz niezbędnej zrozumieniu tematu wiedzy teoretycznej, dostarczyć ćwiczeń, które rozluźniały atmosferę i angażowały aktywnie uczestników w przebieg wydarzeń. Zaproponowanymi ćwiczeniami były m.in.: burza mózgów, linia chodzona, uświadomienie szkodliwej stygmatyzacji osób zakażonych HIV, trening w dyskusji z osobą o spolaryzowanych poglądach itd. Z ankiet wypełnionych na końcu szkolenia wynika, że uczestnicy byli z niego zadowoleni; zaciekawiła ich nietypowa forma aktywnego szkolenia i wiedza w ten sposób przekazywana. Większość z nich uznała, że ćwiczenia bardziej niż wykłady, prowokują do myślenia i aktywności. Co więcej, znaczna większość wskazała, że wiedzę zdobytą na szkoleniu zamierza wykorzystać w swojej działalności politycznej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i liczymy na współpracę, której obietnicę wzajemnie złożyliśmy po spotkaniu.
htttp://www.mlodzidlarozwoju.pl
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju dnia 13-11-2009 11:49
Milenijne Cele Rozwojowe (ang. Millennium Development Goals, MDG) zostały przyjęte w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Osiem Milenijnych Celów stanowi zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Został również jasno określony termin realizacji Celów, przewidziany na 2015 rok.
Milenijne Cele Rozwoju (Millenium Development Goals- MDG)
1. Wyeliminować skrajne ubóstwo i głód.
2. Zapewnić powszechne nauczanie na poziomie podstawowym
3. Promować równość płci i awans społeczny kobiet.
4. Ograniczyć umieralność dzieci
5. Poprawić opiekę zdrowotną nad matkami
6. Ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, malarii i innych chorób
7. Stosować zrównoważone metody gospodarowania zasobami naturalnymi.
8. Stworzyć globalne partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju.