Mój świat, moje kredkiKategorie: Ślub i związek, Dom i ogród Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 5904 |
Nadesłane przez: domma494s1 dnia 10-10-2021 12:40
Wśród par, którego nie mogą osiągnąć zapłodnienia, jako niepłodne możemy zakwalifikować te, którym nie udaje się do przez ponad rok. Jeśli wina leży po stronie mężczyzny, mówimy o męskiej niepłodności. Dotyczy to około 1/3 wszystkich przypadków tego typu problemu.
Przyczyny niepłodności
Męska niepłodność może mieć dwojakiego rodzaju przyczyny. Pierwszy to problem z np. przedwczesnym wytryskiem, a drugi zbyt małą ilością wytwarzanej spermy, lub jej jakością. Wytrysk, któremu towarzyszy uczucie rozkoszy (orgazm), służy wydaleniu poprzez penisa wyprodukowanego wcześniej nasienia. Problemy z wytryskiem mogą polegać na zaburzeniach erekcji, wspomnianą przedwczesnością wytrysku lub cofaniem spermy w takcie stosunku. Nierzadko tego typu kłopoty są też wynikiem przebytych operacji albo radioterapii.
Z kolei za mała ilość spermy (czasem jej brak) może być spowodowana chorobowymi rezultatami świnki, zaburzeniami hormonalnymi, czynnikami dziedzicznymi oraz infekcjami. Warto także zwrócić uwagę na przyczyny środowiskowe, takiej jak noszenie zbyt obcisłej bielizny, nałogowe palenie, alkohol, narkotyki, efektami radiacji lub substancji trujących.
Męska sperma bywa także złej jakości. Dotyczy to nie tylko jej struktury i budowy plemników, ale również słabej żywotności. W ten sposób niedostatecznie przygotowana sperma nie może pokonać przeznaczonej jej drogi w ciele kobiety. Na ogół przyczynami tej niedoskonałości są niedorozwinięte jądra, albo ich zapalenie, choć nie tylko. Ważne są też warunki ich pracy. Szkodliwy wpływ na działanie jąder ma np. wysoka temperatura.
Warto skonsultować się ze specjalistą
Jeśli podejrzewasz się o niepłodność, powinieneś skontaktować się z odpowiednim specjalistą. W szczególności to wskazanie dotyczy mężczyzn, w których związku bezowocne starania o ciążę trwają ponad jeden rok. Być może badania wyeliminują Twoje obawy, albo pozwolą na ich odpowiednio wczesne leczenie. Typowe badanie na niepłodność uwzględnia pełną historię medyczną pacjenta, analizę wydzieliny z penisa, test krwi (m.in. dla sprawdzenia ew. problemów hormonalnych i chorób) oraz badanie samej spermy, a przede wszystkim jej objętości i jakości. W zależności od wyników podejmuje się też inne próby.
Na pewno zastanawiacie się więc, czy niepłodność da się leczyć. Oczywiście, mniej więcej połowa przypadków męskiej niepłodności jest uleczalna. Leczenie konwencjonalne pozwala parom osiągnąć zapłodnienie w tradycyjny sposób. Ponadto powstało już wiele leków, antybiotyków i hormonów, które wspomagają produkcję spermy, ułatwiają zwalczanie infekcji i regulują produkcję hormonów. Poza tym ze swojej strony mężczyźni powinni pamiętać o lekkim ubraniu (np. bokserki), nie nadużywaniu saun i gorących kąpieli wodnych.
Inne (drogie) sposoby leczenia niepłodności
Inne sposoby leczenia niepłodności bywają zbyt drogie, albo należą do nielubianych metod inwazyjnych. Polegają np. na zapładnianiu in vitro, sztucznemu zapłodnieniu, bankach spermy. Zapłodnienie in vitro oznacza połączenie plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, a następnie przeniesienie powstałego embriona do kobiecej macicy. Sztuczne zapłodnienie natomiast różni się wpuszczeniem męskiego nasienia bezpośrednio do macicy lub jajowodów, przy użyciu instrumentów medycznych. Banki spermy są pomocne zwłaszcza w przypadkach, gdy sam mężczyzna jest jej całkowicie pozbawiony lub sperma jest wadliwa.
Generalnie, jeśli niepłodność mężczyzny jest wywołana czynnikami natury genetycznej lub chorobami, to nie da się jej zapobiegać. Z drugiej strony zawsze jest co najmniej kilka rzeczy, które możesz zrobić by jej uniknąć. Po pierwsze chodzi o zaprzestanie trujących nałogów, jak alkohol czy narkotyki. Po drugie należy pamiętać o zdrowym trybie życia i zasadach higieny.
więcej przydatnych informacji dla kobiet i mężczyzn znajdizesz na stronie mojseksuolog.pl