dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 83090 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 24-06-2009 15:54
Etapy ciąży – 8 miesiąc ciąży
29 tydzień ciąży
Przyszła mama może zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia tam prowadzone są przez wykształcony personel, położne i lekarzy. Kobieta dowie się, jak postępować podczas porodu, jak należy oddychać, aby zmniejszyć ból. Dowiaduje się dlaczego warto karmić piersią i jak się tego nauczyć, gdyż początkowo nie jest to zadanie łatwe. Ważne jest też zdobycie wiedzy, jak opiekować się noworodkiem, jak go przewijać, ubierać, jak dbać o jego higienę. Warto się też zastanowić, czy przyszły tata będzie uczestniczył w porodzie. Na pewno jest to niezapomniane przeżycie, które silniej wiąże uczucia między ojcem, a dzieckiem, a także pozwala mamie czuć się pewniej w nowej sytuacji na sali porodowej.
Dziecko waży 1100-1200 g, ma 36-38 cm długości. Półkule mózgowe ulegają pofałdowaniu i tworzą się mózgowe ośrodki wzroku, słuchu, mowy i węchu. Dzięki temu dziecko zaczyna różnie reagować w zależności od natężenia bodźca - od gwałtownego kopnięcia, po nieznaczne dotknięcie. Inaczej reaguje na krzyk, inaczej na spokojną rozmowę, a jeszcze inaczej na delikatny szept.
30 tydzień ciąży
W drugiej połowie ciąży zdarzają się momenty, że macica twardnieje na około 30 sekund do 2 minut. Nie jest to bolesne, jednakże niezbyt przyjemne, gdyż w ten sposób mięśnie macicy przygotowują się do skurczów porodowych. Aby skurcz szybciej ustąpił należy zmienić pozycję ciała, położyć się lub pospacerować.
Dziecko waży 1200-1300 g, ma 38-39 cm długości. Maleństwo ma dobrze wykształcony słuch i bardzo lubi, gdy się do niego mówi, recytuje wierszyki, czy śpiewa piosenki. Lubi także słuchać muzyki – szczególnie poważnej np. Mozarta. Jeżeli przyszła mama nie lubi muzyki poważnej, nie musi zmuszać się do jej słuchania. Lepiej dla dobrego rozwoju dziecka, aby słuchała z przyjemnością muzyki tą, którą lubi, która na nią działa uspokajająco.
31 tydzień ciąży
Brzuch przyszłej mamy ma już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Warto pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W końcowych tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i kupując buty trzeba przymierzać o numer większe.
Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. Zaczyna się kształtować podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia maleństwa.
32 tydzień ciąży
Zdarza się, że już od początku ciąży lub dopiero wtedy, gdy skóra na powiększającym się brzuchu staje się napięta, kobieta skarży się na świąd skóry, a drapanie pomaga tylko na chwilę. Najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol (łagodzi świąd). Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy zawsze zgłosić go lekarzowi. Jeżeli świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy – czyli zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W takim przypadku konieczna jest stała kontrola lekarza, a nawet hospitalizacja. Pocieszające jest, że świąd skóry minie po porodzie.
Dziecko waży 1500-1700 g, ma 40-41 cm długości. Maleństwo potrzebuje teraz dużo wartościowych składników odżywczych, gdyż jego waga do czasu porodu zwiększy się aż dwukrotnie. Mama może już przypuszczać, jaki temperament będzie miało dziecko. Jeżeli lubi kopać, dużo się rusza, mało odpoczywa, to najczęściej po urodzeniu też będzie aktywny. Jeżeli jednak lubi spać i jest mało ruchliwe, potem jako niemowlę będzie również spokojnym śpiochem.
Źródło: medporady.pl
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p1403,8-miesiac-ciazy.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b79-1,dzidzius.html