Strucla makowa!!!

Składniki

Składniki ciasta:

25 dag mąki
2 łyżki cukru pudru
10 dag masła
2 jajka
2 łyżki kwaśnej śmietany
grudka świeżych drożdży wielkości orzecha włoskiego
cukier waniliowy Dr.Oetker,szczypta soli

Składniki nadzienia:

40 dag suchego maku
15 dag masła
3/4 szklanki miodu
cukier waniliowy
10 dag migdałów
15 dag rodzynek
3-4 jajka
szklanka cukru kryształu
0.5 l mleka (do gotowania maku)
Lukier
Perełki cukrowe

Sposób przyrządzenia

Rozpuszczamy drożdże w śmietanie, na stolnicę przesiewamy mąkę z cukrem, dodajemy cukier waniliowy, szczyptę soli, a następnie na grubej tarce ścieramy mocno schłodzone masło. Wlewamy śmietanę z drożdżami (nie trzeba czekać, aż urosną!), dodajemy 2 jajka i szybko, jak w cieście kruchym zagniatamy kulę ciasta.

Teraz następuje najważniejsza czynność-wałkowanie. Dzielimy ciasto na dwie równe części i przygotowujemy sobie dużo miejsca. Jeśli nie mamy dużej stolnicy, ani zdolności ekwilibrystycznych najlepiej zrobić to po prostu na blacie kuchennym. Jeśli chcemy, żeby w strucli ciasto było ledwo widoczne staramy się je rozwałkować na możliwie duży i cienki placek. Ciasto powinno mieć ledwie 2-3 milimetry grubości. jeśli chodzi o szerokość placka powinien on być nieco szerszy niż blacha, w której strucle będą się piekły.

Gdy ciasto mamy rozwałkowane smarujemy je równomiernie połową masy makowej zostawiając po bokach wąskie na mniej więcej 2 cm paski. Podobny pasek musimy też zostawić na górnym (patrząc od strony blatu) brzegu ciasta. Jak mak jest rozsmarowany przystępujemy do zwijania strucli. Zaczynamy od siebie, czyli od brzegu na którym nie zostawiliśmy zapasu ciasta i staramy się możliwie ciasno i ściśle zwijać. Nie jest to specjalnie trudne, bo ciasto jest dosyć elastyczne. Dobrze jest na koniec zwijania ułożyć struclę tak, aby leżała na "zakładce", czyli na tej części, gdzie skończyło się ciasto. Ostatnią czynnością jest delikatnie podwinięcie obydwóch końców strucli pod spód, aby masa w trakcie pieczenia nie wypływała. Z drugim kawałkiem ciasta i drugą połową maku postępujemy analogicznie

Gdy strucle są gotowe owijamy je papierem do pieczenia i układamy obok siebie w blaszce. Owinięcie papierem jest bardzo ważne, bo ma on za zadanie trzymanie strucli w ryzach i nie pozwoli jej nadmiernie się rozrosnąć ani pęknąć. Owijając musimy pozostawić 3-4 centymetry luzu, bo ciasto na drożdżach musi mieć miejsce na urośnięcie. Musimy też zadbać o to, żeby papier sam nie odwinął się w trakcie pieczenia.

Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180°C

Gotowe ciasto możemy polać czekoladą, lukrem, białą czekoladą albo po prostu posypać cukrem pudrem.