Zmiany: od marca wyższe świadczenie Mama 4+ - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmiany: od marca wyższe świadczenie Mama 4+

Zmiany: od marca wyższe świadczenie Mama 4+

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Georg Arthur Pflueger on Unsplash

Emerytura dla mam, które wychowały 4 i więcej dzieci, od tego miesiąca będzie wyższa. Zobacz, co się zmienia.

Świadczenie Mama 4+ przysługuje mamie, która wychowała czworo i więcej dzieci, a w związku z tym nie wypracowała stażu niezbędnego do otrzymania właściwej emerytury. O świadczenie Mama 4+ mogą starać się kobiety, które ukończyły 60. rok życia.

Co ważne, świadczenie to mogą również otrzymać ojcowie, jeśli obowiązek ten spoczywał na nich. Przepisy podaja konkretne przypadki, w których ojciec może uzyskać świadczenie Mama 4+, a mianowicie: w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowywania. Ojcowie, którzy będą się starać o świadczenie Mama 4+ muszą mieć ukończone 65 lat.

Jaka jest wysokość świadczenia Mama 4+ od marca 2022?

W wyniku rewaloryzacji nastąpiła zmiana wysokości świadczenia mama 4+ i od marca 2022 wynosi ono tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Kwota taka przysługuje osobom, które nie mają innych źródeł dochodu, a co za tym idzie – nie mają również przyznanej renty, ani emerytury. Natomiast w przypadku pobierania dodatkowych stałych świadczeń w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie Mama 4+ jest przyznawane w wysokości, która dopełniania posiadaną już kwotę do 1338,44 zł.

Jak można się ubiegać o świadczenie Mama 4+?

Świadczenie Mama 4+ przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, jeśli spełnia ona kryteria umożliwiające przyznanie świadczenia. Wniosek wraz z załącznikami i wymaganymi dokumentami (m.in. świadectwa urodzenia dzieci, akty zgonu, opis sytuacji osobistej) należy złożyć w swoim oddziale ZUS.

CZYTAJ TEŻ >> Becikowe 2022 - jak złożyć wniosek i jakie są wymagania?