Zgrzytanie zębami przez sen u dziecka – czy to choroba i co z tym zrobić? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zgrzytanie zębami przez sen u dziecka – czy to choroba i co z tym zrobić?

Zgrzytanie zębami przez sen u dziecka – czy to choroba i co z tym zrobić?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Amelia Keller/Unsplash

Czy Twoje dziecko zgrzyta zębami i robi to głównie w nocy? Czy wiesz, czego to może być objaw i jak pomóc maluchowi w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, występuje u dzieci dość często. Może się pojawić nawet u rocznych, czy półtorarocznych maluchów, a zwykle dotyczy dzieci do 6 – 7 roku życia. Maluchy najczęściej zgrzytają zębami przez sen w nocy, zdarza się jednak, że dziecko zgrzyta zębami również w dzień.

Zgrzytanie zębami u dziecka w nocy: jakie mogą być przyczyny?

Rodzice zwykle zaczynają się poważnie niepokoić, gdy dziecko zgrzyta zębami przez sen. Nie zawsze jednak będzie to powód do zmartwień, ponieważ przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele.

Jedną z nich jest owsica, której właśnie charakterystycznym objawem jest zgrzytanie zębami  przez dziecko w nocy. Owsica najczęściej dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i nazywana jest chorobą brudnych rąk – w ten właśnie sposób można się nią łatwo zarazić. Poza charakterystycznym zgrzytaniem zębami, dziecko wówczas może być apatyczne,  nie mieć apetytu (poza słodyczami), odczuwać swędzenie w okolicy odbytu. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem, którzy prawdopodobnie zbada kał dziecka (chyba, że sami zaobserwujemy owsiki) i przepisze odpowiednie leki na odrobaczenie.

Stres może również powodować zgrzytanie zębami

Zdarza się jednak, że dzieci nie radząc sobie z emocjami lub stresem, zaczynają odreagowywać niemiłe sytuacje. Jedną z nietypowych reakcji może być właśnie zgrzytanie zębami u dziecka w nocy. Przyjrzyjmy się wówczas, co może dziecko niepokoić lub skąd wynikają sytuacje stresowe i spróbujmy temu zapobiegać i je rozwiązać. Przyda się również kilka technik wyciszenia przed snem, które pomogą dziecku uwolnić emocje – na przykład masaż, słuchanie relaksacyjnej muzyki, a nawet zastosowanie technik wizualizacji z nieco starszymi maluchami (zamykamy oczy i wyobrażamy sobie kwiatki na łące i ciepłe słoneczko).

Zgrzytanie zębami u dziecka w nocy może być również spowodowane wadami zgryzu, problemami gastrologicznymi, chorobami w obrębie jamy ustnej, a nawet niedoborem niektórych witamin. Przypadłość ta może ustąpić samoistnie, ale warto skonsultować ją z lekarzem, który wykluczy przyczyny somatyczne lub zaleci leczenie. Wizyta u ortodonty pomoże upewnić się, że zgryz malucha jest w porządku. A jeśli zajdzie taka potrzeba dziecko otrzyma specjalne szyny chroniące powierzchnię zębów i szkliwo przed ścieraniem.

CZYTAJ TEŻ:

>> Jak często kąpać niemowlę? Nie tak często, jak myślisz