Zdalne nauczanie: 5 RAD jak zapobiegać bólom pleców u dzieci w czasie nauki w domu? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zdalne nauczanie: 5 RAD jak zapobiegać bólom pleców u dzieci w czasie nauki w domu?

Zdalne nauczanie: 5 RAD jak zapobiegać bólom pleców u dzieci w czasie nauki w domu?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jessica Lewis on Unsplash

Na ból pleców zaczynają skarżyć się dzieci. Zdalne nauczanie sprawia, że nawet najmłodsi cały dzień siedzą przy biurku i bardzo mało się ruszają. Przygotowaliśmy 5 RAD na ból pleców u dziecka.

Ból pleców u dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej są to wady postawy spowodowane niewłaściwym trybem życia. Ostatnio ból pleców dotyczy także dzieci, które bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, leżącej i półleżącej. Epidemia i zdalne nauczanie sprawiły, że dzieci nie wychodzą do szkoły, nie biegają z rówieśnikami w czasie przerw, a także nie mają regularnych lekcji w-f pod okiem wykfalifikowanego nauczyciela. Dziecko chwilę po wstaniu z łóżka siada do lekcji przed komputerem i w ten sposób spędza wiele godzin. Nie jest to dobre dla kręgosłupa i mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę rosnącego dziecka. 

>>> Czytaj też:  Czy wiesz, jak dbać o swoją pralkę? TEST środków do czyszczenia pralki marki Dr. Beckmann!

5 rad jak zapobiegać bólowi pleców u dziecka

  1. Sprawdź czy wysokość biurka i krzesła są dostosowane do wzrostu dziecka. Stopy powinny swobodnie dosięgać ziemi, a kąty pomiędzy udami, tułowiem i kolanami powinny wynosić ok. 90 stopni, a przedramiona swobodnie opierać się na biurku. Stopy, który nie mają podparcie na podłodze (zwisają) powodują obciążenie dla kręgosłupa i ból. Sprawdź czy dziecko nie siedzi na brzegu krzesła - idealnie, jeśli całe uda przylegają do siedziska.

  2. Sprawdź wysokość monitora komputera lub laptopa górna krawędź powinna być na poziomie lub nieco poniżej linii wzroku. 

  3. Zmiana pozycji na krześle – sprawdź jak często dziecko zmienia pozycję siedząc przy biurku. Zbyt długie utrzymywanie jednej pozycji szybko przyczyni się przeciążeń i bólu. Zwróć uwagę także na to, czy nie podwija niesymetrycznie nóg, siedzą pupą na jednej. Jeśli zauważysz, że młody człowiek nie może usiedzieć kilku minut w jednej pozycji, nieustannie się wierci lub szybko przenosi się np. na łóżko – to może świadczyć o tym (poza temperamentem), że krzesło jest bardzo niewygodne i trzeba pomyśleć o innym.

  4. Przypominaj dziecku o ruchu w przerwie pomiędzy lekcjami. Zachęć do pójścia do kuchni po jabłko - zamiast przynosić do biurka, poskakania, do robienia czegokolwiek, byle wstał z krzesła i pobudził krążenie i ruszył zastałe mięśnie.  

  5. Ćwiczenia na mięsnie brzucha i pleców - najlepiej róbcie je razem. Bólom pleców przeciwdziała także regularne rozciąganie - niektóre ćwiczenia można wykonywać nawet na krześle. Sprawdzą się podstawowe asany jogi rozciągające boki tułowia, skłony i skręty itp. Nie martw się, jeśli nie znasz takich ćwiczeń, większość fitnessów i szkół jogi udostępnia teraz treningi on-line.

>>> Czytaj też:  Redakcyjne TOP 6 produktów dla dziecka, mamy i całej rodziny na listopad 2020!