Opublikowany przez: Familiepl 2020-08-26 10:50:19
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jonathan Borba/Unsplash
Wiele świeżo upieczonych mam zgłaszało swój problem i zdziwienie na forach i grupach FB, a sprawie zaczęli się przyglądać specjaliści.
Dlatego tez w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wskazała jedocześnie na konieczność zadbania również o osoby przebywające na zasiłkach chorobowych, także naliczanych od niższych kwot.
Okazało się bowiem, że w wyniku obniżenia wymiaru pracy konieczne okazało się ponowne wyliczenie podstawy wymiaru zasiłku pracownika (który np. łączył pensję i prowizję), a w skutek tego na zasiłku macierzyńskim lub chorobowym może otrzymywać nawet o kilkanaście procent mniejszą kwotę, niż gdyby brane były jego średnie zarobki z 12 miesięcy.
Senat ma się zająć wprowadzeniem poprawi w tej kwestii do tzw. tarczy antykryzysowej dla turystyki, nad która będzie obradować 10 i 11 września.
- Na najbliższym posiedzeniu Senatu ma być złożona poprawka regulująca kwestie zasiłków, w tym macierzyńskiego i chorobowego, przy obniżonym czasie pracy - powiedział dla PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Przyznane wcześniej świadczenia również zostaną ponownie przeliczone, aby nie uwzględniały wymiaru czasu pracy.
Zasiłek macierzyński przysługuje osobom odprowadzającym składki chorobowe do ZUS (umowa o pracę, zlecenie itp. - lub dobrowolnie), w ramach czasowych, które odpowiadają okresom formalnego:
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2019 wynosi odpowiednio:
CZYTAJ TEŻ:
>> Darmowe leki dla kobiet w ciąży - ZOBACZ!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.