Zapalenie oskrzeli u dziecka to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, która zaatakowana przez wirusy broni się wydzielając nadmierne ilości śluzu. Zapalenie oskrzeli wywołują najczęściej wirusy takie jak: rhinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Może ono być spowodowane również przez bakterie, a w nielicznych przypadkach jest następstwem alergii lub astmy wtedy jednak ma charakter przewlekły i skłonności do nawracania.
Na zapalenie oskrzeli najczęściej chorują dzieci poniżej 2. roku życia. Czynnikami sprzyjającymi rozprzestrzenianiu się wirusów są jesienne chłodne i wilgotne dni, przebywanie w dużej grupie dzieci (żłobek, przedszkole, plac zabaw) oraz w zatłoczonych pomieszczeniach.
Zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy
Początek choroby wygląda tak jak każda inna infekcja. Pojawia się cieknący katar, który zaraz później przechodzi w gęsty, utrudniający oddychanie. Może się również pojawić podrażnienie gardła, co objawia się bólem. Po 3-4 dniach, chociaż może być również szybciej, do tych objawów dołącza kaszel początkowo suchy, następnie mokry z odrywającą się wydzieliną. Gdy malec ją połyka może to doprowadzić do wymiotów. Dziecko jest rozdrażnione, niespokojne, osłabione, nie chce jeść, opada z sił.
Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest świszczący, przyspieszony oddech. Dziecko szybko oddycha i widać, że sprawia mu to trudność, nawet mówienie je męczy i robi to z wysiłkiem. W czasie zapalenia oskrzeli może się pojawić również gorączka, ale nie zawsze występuje.
Zapalenie oskrzeli jest najbardziej niebezpieczne dla niemowląt. Obrzęk błony śluzowej utrudnia oddychanie, pojawia się świszczący, przyspieszony oddech. Stan ten nazywany jest sapką i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Zapalenie oskrzeli u dziecka – leczenie
Zapalenie oskrzeli spowodowane przez wirusy zwykle trwa ok. 7 dni. Po tym czasie większość objawów ustępuje, jednak kaszel może utrzymywać się przez kolejnych kilka tygodni. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc, które jest stanem zagrażającym życiu, dlatego zawsze konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia według jego zaleceń.
Infekcji wirusowej nie leczy się antybiotykiem. Jedynie w przypadku noworodków i niemowląt zapobiegawczo przy zapaleniu oskrzeli podaje się antybiotyk. Lekarz poleca głównie leki rozrzedzającą wydzielinę, są to leki wykrztuśne, więc nie można ich podawać dziecku późnym popołudniem, ponieważ wzmagają odruch kaszlu co utrudnia zasypianie. Poza tym stosuje się leki przeciwzapalne, a w przypadku występowania gorączki również przeciwgorączkowe.
Zapalenie oskrzeli u dziecka – domowe sposoby
- nawadnianie – zadbaj o to by malec dużo pił. Jeśli nie chce podawaj mu napój częściej, a w mniejszych ilościach. Do picia oprócz czystej, niegazowanej wody źródlanej, możesz dziecku dawać mleko, herbatki owocowe i ziołowe z suszonych owoców malin, lipy czy rumianku, soki owocowe 100%, wodę owocową, itp.
- nawilżenie – suche powietrze podrażnia błony śluzowe górnych dróg oddechowych i pobudza je do wytwarzania większej ilości wydzieliny. Aby nie dopuścić do tego utrzymuj stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w których przebywa dziecko. Powinna ona wynosić powyżej 40 proc. Stosuj nawilżacz powietrza lub kładź wilgotne ręczniki na kaloryferach.
- inhalacje – nebulizacje z soli fizjologicznej skutecznie nawilżają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzanie. Za pomocą inhalatora można również podawać leki wziewne stosowane w leczeniu infekcji szczególnie u alergików.
- oklepywanie – delikatne oklepywanie plecków dziecka pomaga oderwać się wydzielinie i ułatwia jej usunięcie. Oklepuj malca najlepiej rano, połóż go na swoich kolanach i delikatnie oklepuj dłonią zwiniętą w łódkę od dolnej linii płuc ku górze.
- stała temperatura – w czasie choroby nie musisz siedzieć z dzieckiem w domu, możesz wychodzić na krótkie spacery, aby maluch mógł oddychać świeżym powietrzem co przyspiesza powrót do zdrowia. Unikaj jednak wychodzenia z domu, gdy wieje wiatr, pada deszcz lub jest mróz. W otoczeniu dziecka utrzymuj stałą temperaturę, unikaj przeciągów.
- świeże powietrze – często wietrz pomieszczenie, w którym przebywa chory maluch, aby wirusy i bakterie nie kumulowały się w pokoju. Nie doprowadzaj do przegrzania dziecka.
- szybka kąpiel – chorego malca kąp szybko, aby się nie wychładzał. Nie używaj też zbyt ciepłej wody, ponieważ spowoduje ona osłabienie dziecka.
ZOBACZ TAKŻE:
Zespól Aspergera to nie choroba. Przyczyny i objawy>>
Mamy radzą: proste sposoby na uodpornienia przedszkolaka. To się sprawdza!>>