Nieleczone zapalenie krtani może prowadzić do wielu powikłań, dlatego niepokojących objawów ze strony układu oddechowego nie powinno się lekceważyć. Jak rozpoznać podgłośniowe zapalenie krtani, a co wskazuje na nadgłośniowe zapalenie krtani? Jak wygląda leczenie zapalenia krtani? Odpowiadamy!
Zapalenie krtani – co to za choroba?
Zapalenie krtani jest chorobą układu oddechowego, a dokładniej jego górnego odcinka, w którego obrębie rozwija się stan zapalny. To tam pomiędzy gardłem a tchawicą znajduje się narząd zwany krtanią. Choroba dotyczy dzieci i dorosłych, może przebiegać pod postacią nadgłośniowego zapalenia krtani (zapalenia nagłośni) oraz podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krup). Dla dzieci szczególnie groźne jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani, którego objawy są nagłe, szybko narastają i w skrajnych przypadkach mogą wywołać stan zagrożenia życia1.
Zapalenie krtani jest zaraźliwe, ale tylko wtedy, gdy zostało wywołane przez wirusy lub bakterie. W przeciwnym razie nie da się nim zarazić.
Ostre zapalenie krtani
Ostre zapalenie krtani jest schorzeniem wywoływanym głównie przez takie czynniki jak2:
- wirusy, bakterie i grzyby,
- wychłodzenie krtani,
- podrażnienie krtani,
- narażenie na czynniki drażniące,
- wytężanie strun głosowych,
- nadużywanie głosu.
Ryzyko rozwoju choroby zwiększają czynniki anatomiczne, alergiczne, środowiskowe i atmosferyczne.
Przewlekłe zapalenie krtani
Jeśli świadczące o zapaleniu krtani objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, to wtedy mamy do czynienia z chorobą o charakterze przewlekłym. Przewlekłe zapalenie krtani rozwija się na skutek działania czynników drażniących przez długi czas. Należą do nich m.in.3:
- przewlekłe zapalenie zatok,
- przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych,
- substancje drażniące,
- nadmierna eksploatacja głosu,
- przekrwienie górnych dróg oddechowych,
- tor oddychania przez usta.
Zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – objawy
W przebiegu zapalenia krtani u dzieci mogą pojawić się przede wszystkim takie objawy jak świst krtaniowy (inaczej stridor) oraz szczekający kaszel, przypominający szczekanie psa lub foki. Ponadto dzieciom często dokucza chrypka i duszność w czasie wdechu. Nasilenie wskazanych objawów może być różne4. Z kolei u dorosłych na zapalenie krtani wskazuje przede wszystkim obrzęk i ból gardła, chrypka (zwłaszcza rano), zmęczenie głosowe, często chrząkanie w celu usunięcia gęstej wydzieliny, a także uczucie ciała obcego w gardle3.
Jak leczyć zapalenie krtani?
Podejście do leczenia zapalenia krtani u dorosłych i dzieci zależy od przyczyny choroby. W przypadku zapalenia krtani o charakterze bakteryjnym wskazana jest antybiotykoterapia. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze antybiotyk. Ponadto stosować można leki łagodzące objawy, np. tabletki do ssania Chlorchinaldin o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybiczym5. Na wirusowe zapalenie krtani stosuje się leczenie farmakologiczne mające na celu złagodzenie dokuczliwych objawów. Leki dostępne w aptece bez recepty na zapalenie krtani można stosować także w przebiegu infekcji bakteryjnej1,4. Dzieciom podaje się glikokortykosteroidy oraz adrenalinę w nebulizacji4.
Nieprzyjemne objawy zapalenia krtani u dzieci i dorosłych można spróbować złagodzić także domowymi sposobami. Leczenie choroby obejmuje:
- stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
- dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości płynów,
- nawilżanie błony śluzowej gardła poprzez stosowanie tabletek do ssania,
- picie ciepłych herbat z dodatkiem cytryny i miodu,
- częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza w domu,
- oszczędzanie głosu i unikanie mówienia.
Przy objawach zapalenia krtani ponadto nie powinno się palić papierosów. Jeśli objawy nie ustępują, zwłaszcza u dzieci, wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem.
Bibliografia:
- Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
- Ślączka K., Zawadzka-Głos L., Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania, Nowa Pediatria 1/2014.
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Przewlekłe proste zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/179696,przewlekle-proste-zapalenie-krtani (dostęp: 2022.11.03.)).
- Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2022.11.03.)).
- ChPL Chlorchinaldin (dostęp: 2022.11.03.).