Wzdęcia – jak sobie z nimi skutecznie radzić? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wzdęcia – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Wzdęcia – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Uczucie ciężkości w żołądku, skurcze jelit, gazy i ogólny dyskomfort w okolicy brzusznej to nieprzyjemne dolegliwości spowodowane wzdęciami. Jest to dość częsta przypadłość, która może mieć swoje źródło w nieprawidłowej diecie lub innych schorzeniach. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Skąd się biorą wzdęcia?

Wzdęcia mogą przydarzyć się każdemu niezależnie od wieku. Jeżeli zdarzają się sporadycznie, prawdopodobnie wynika to np. z przejedzenia lub pomieszania ze sobą kontrastujących posiłków. W przypadku gdy pojawiają się systematycznie, trzeba poszukać przyczyny. Najczęściej wzdęcia spowodowane są nieodpowiednim stylem życia, czyli złą dietą i brakiem ruchu. Często jednak ich przyczyną są także zmiany związane z układem hormonalnym i cyklem menstruacyjnym u kobiet. Wzdęcia mogą być też wynikiem niektórych schorzeń, takich jak: zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa czy infekcje przewodu pokarmowego. Oczywiście zawsze warto zwalczać przyczynę wzdęć, dobrze jest jednak także poznać najlepsze sposoby na wzdęcia[1].

Jak radzić sobie ze wzdęciami? Skuteczne sposoby

Osoby, które zmagają się z częstymi wzdęciami, mogą łagodzić dolegliwości dbając o odpowiednią dietę oraz kulturę jedzenia. Warto sięgnąć także po dostępny bez recepty lek na wzdęcia. Szczególnie skuteczne są te, zawierające symetykon. Zobaczmy, jak złagodzić wzdęcia.

Odpowiednia dieta

Jeżeli dokuczają nam wzdęcia, musimy zwrócić uwagę na to, co jemy. Istnieją pewne zalecenia, takie jak:

  • unikanie napojów gazowanych,
  • ograniczenie spożywania roślin strączkowych,
  • rezygnacja z używek (alkohol, kawa, papierosy),
  • wyrzucenie z diety potraw tłustych, ciężkostrawnych,
  • ograniczenie słodyczy,
  • włączenie do diety probiotyków.

Kultura jedzenia

Ważne jest nie tylko to, co się je, ale także sposób, w jaki spożywamy posiłki. Wzdęciom sprzyja jedzenie w pośpiechu, często w biegu. Szybkie przeżuwanie i połykanie dużych kęsów osłabia trawienie i może przyczynić się do pojawienia ciężkości w żołądku i gazów. Warto zadbać o to, aby zawsze znaleźć czas na posiłek i zjeść go w spokoju[2].

Symetykon

Wśród substancji farmakologicznych łagodzących wzdęcia, najczęściej wybierany jest symetykon. Jest to substancja, której działanie polega na rozbiciu pęcherzyków gazów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu zostają one szybciej usunięte na zewnątrz lub wchłonięte przez ściany jelit. Co więcej, symetykon po przejściu przez przewód pokarmowy jest całkowicie wydalany z organizmu, dlatego jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe. W przypadku częstych wzdęć warto postawić na lek z symetykonem, taki jak Espumisan i mieć go zawsze pod ręką w torebce lub domowej apteczce.

Wzdęcia to nieprzyjemny problem, który może skutecznie zaburzyć komfort. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z dolegliwościami i złagodzić uczucie ciężkości w brzuchu oraz gazy. Oczywiście w przypadku, gdy wzdęcia zdarzają się często bez określonej przyczyny, należy skonsultować się z lekarzem w celu poprawnej diagnostyki.

Rekomendacje:

Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, 2020, Warszawa.

Kołłajtis-Dołowy A., Jeruszka-Bielak A., Wawrzyniak A., Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji. Kosmos Probl. Nauk Biol., 68, 2019.


[1] M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2000, s. 34-51.

[2] A. Kołłajtis-Dołowy, A. Jeruszka-Bielak, A. Wawrzyniak, Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji. Kosmos Probl. Nauk Biol., 68, 2019, s. 185–200.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.