Opublikowany przez: monika.g 2018-10-04 00:27:27
Autor zdjęcia/źródło: Wywoływanie porodu w szpitalu @ rawpixel.com
Gdy termin porodu już minął, a u Ciebie nadal nic się nie dzieje wydaje Ci się, że już nigdy nie urodzisz. Dla lekarza najistotniejszą kwestią jest utrzymanie ciąży do 37 tygodnia, ponieważ po tym czasie uważa się dziecko za donoszone. Gdy maluch urodzi się wcześniej jest wcześniakiem. Jeśli jednak minie 42 tydzień i nadal nie urodzisz czeka Cię wywoływanie porodu w szpitalu. Jest to tzw. indukcja porodu i zwykle przyszłe mamy się jej obawiają słuchając historii innych kobiet, które jej doświadczyły. Jednak dzięki indukcji porodu możesz urodzić swoje maleństwo naturalnie bez konieczności cesarskiego cięcia.
WAŻNE!
Poród następuje pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży – jest to ciąża donoszona.
Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży to wcześniak.
Po 40 tygodniu to ciąża po terminie.
Po 42 tygodniu to ciąża przenoszona.
Najlepiej jeśli poród rozpocznie się samoczynnie. Najczęściej tak właśnie się dzieje, wystarczy odrobina cierpliwości. Jeśli jednak po 42 tygodniu nic nie wskazuje na naturalne rozpoczęcie się porodu potrzebne jest wsparcie farmakologiczne w warunkach szpitalnych. Indukcja porodu jest wtedy konieczna, ponieważ w ciąży przenoszonej łożysko staje się mniej wydolne, przez co dostarcza dziecku mniej tlenu i substancji odżywczych. Maluch może też być zbyt duży, co wiąże się z koniecznością rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie. Wywoływanie porodu w szpitalu może się również okazać konieczne w ciąży donoszonej, ale jeszcze nie przenoszonej, gdy:
To syntetyczny odpowiednik hormonu występującego naturalnie w organizmie w czasie akcji porodowej. Oksytocyna wywołuje skurcze macicy. Ta naturalna działa również przeciwbólowo, syntetyczna natomiast nie posiada tej właściwości, dlatego skurcze przez nią powodowane mogą być odczuwane jako bardziej bolesne. Jednak jak wiadomo odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną, nie można się więc tym zbytnio sugerować i zniechęcać. Podaje się ją w kroplówce, aby wywołać poród lub w trakcie już trwającego porodu, aby go przyspieszyć, gdy skurcze są zbyt słabe i nie powodują postępu porodu. Zwykle jest ona bardzo skuteczna.
Naturalnie występuje ona w męskiej spermie, a szyjka macicy staje się na nią wrażliwa po 38 tygodniu ciąży. Dlatego właśnie jedną z naturalnych metod przyspieszania porodu jest seks>> Prostagladyna zmiękcza szyjkę macicy i powoduje jej rozwieranie się. Aplikuje się ją w postaci żelu wprowadzanego przez pochwę bezpośrednio na szyjkę macicy. Wskazana jest szczególnie przed zastosowaniem oksytocyny, która w postaci syntetycznej nie działa tak dobrze na zmiękczanie się i rozwieranie szyjki macicy jak naturalnie. Prostagladyna ułatwia również odejście czopa śluzowego, który przez 9 miesięcy ciąży zamyka ujście szyjki macicy.
Jest to rurka zakończona balonikiem. Aby można było go zastosować konieczne jest rozwarcie szyjki macicy na ok. 1 cm, bo takiej właśnie grubości jest cewnik Foleya. Umieszcza się go w szyjce macicy i jego zadaniem jest mechaniczne rozwarcie poprzez stopniowe napełnianie balonika roztworem soli fizjologicznej. Rozwieranie się szyjki pobudza wydzielanie się prostagladyn w organizmie, co powoduje poród.
Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego to najstarsza metoda indukcji porodu. Można ją wykonać, gdy szyjka macicy rozwarta jest już na 2-3 cm, w celu przyspieszenia akcji porodowej, aby przeszłą ona w aktywną fazę.
Ręczne uciskanie szyjki macicy, które ma ją pobudzić do rozwarcia wykonywane przez lekarza lub doświadczoną położną. Masaż ma na celu także odklejenie dolnej części pęcherza płodowego od ścian macicy. Jest to bardzo skuteczna metoda indukcji porodu, ale również bardzo bolesna.
Zanim nastąpi wywoływanie porodu lekarz w badaniu przez pochwę oceni stopień dojrzałości szyjki macicy, czyli sprawdzi czy się skraca, zmiękcza oraz czy nastąpiło już rozwarcie. Skontroluje także ułożenie dziecka w macicy. Na podstawie tych badań ustali sposób indukcji porodu. Może się jednak zdarzyć, że żadna z tych metod nie zadziała i konieczne będzie rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Nie martw się jednak i zachowaj spokój, bo to jest najważniejsze dla Twojego dziecka, które już niedługo będziesz trzymać w ramionach.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.