Wszywka alkoholowa Łódź to obecnie bardzo popularna, awersyjna metoda walki z chorobą alkoholową - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wszywka alkoholowa Łódź to obecnie bardzo popularna, awersyjna metoda walki z chorobą alkoholową

Wszywka alkoholowa Łódź to obecnie bardzo popularna, awersyjna metoda walki z chorobą alkoholową

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Wszywka alkoholowa Esperal jest to sposób stosowany przy pierwszych próbach zerwania z nałogiem alkoholowym

Choroba alkoholowa, lub też inaczej uzależnienie od alkoholu albo nałóg alkoholowy czy też po prostu alkoholizm to określenie uzależnienia od napojów wyskokowych polegające na okresowym piciu alkoholu w celu najczęściej doznawania jakiegoś określonego działania psychicznego (najczęściej poprawy nastroju).  Alkoholizm najczęściej zaczyna się niewinnie, z czasem osoba uzależniona nawet nie zdaje sobie sprawy, że wpadła w sidła nałogu. Stąd jeżeli wśród naszych bliskich dostrzeżemy syndromy alkoholizmu, warto od razu zacząć działać. Dość dobrym rozwiązaniem, szczególnie w początkowej fazie alkoholizmu jest wspomaganie się farmakologią. Jedną z takich metod jest terapia awersyjna wszywką alkoholową Esperal, z której z roku na rok korzysta coraz więcej osób uzależnionych, chcących wrócić do życia w całkowitej trzeźwości.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa, znana również jako lek Esperal, to tabletka zawierająca organiczny związek chemiczny – Disulfiram, który po połączeniu z alkoholem wywołuje szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych w organizmie człowieka (silny ból głowy, mdłości i wymioty, nadpotliwość i inne). Leczenie alkoholizmu za jego pomocą jest jedną z tzw. metod awersyjnych leczenia alkoholizmu, czyli metod mających na celu wywołanie lęku. Esperal nie powinien być stosowany samodzielnie, ale w ramach kompleksowej terapii uzależnień, tzn. w połączeniu np. z psychoterapią, lub też spotkaniami w grupie Anonimowych Alkoholików. 

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź to jedna z metod farmakologicznych stosowana pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej. Metoda ta potocznie nazywana jest tzw. terapią awersyjną – ponieważ ma na celu wywoływać niechęć (awersję) do spożywania napojów alkoholowych. Esperal jest to lek zawierający w sobie substancję aktywną Disulfiram, która to substancja połączona z etanolem może wywołać skutki uboczne nawet zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Ten specyficzny organiczny związek chemiczny ma na celu hamowanie metabolizmu alkoholu etylowego w organizmie osoby, która zdecydowała się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal. Zaszyty Pacjent po spożyciu nawet niewielkiej ilości napoju alkoholowego już po kilku minutach doświadcza wielu bardzo nieprzyjemnych i co bardzo istotne zarazem niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych, trochę przypominających popularnego kaca, lecz dużo bardziej nasilonych i uciążliwych (ponieważ nie mijają one zbyt szybko). Najczęściej są to:

  • silne bóle głowy,
  • zawroty głowy oraz nudności i wymioty,
  • bóle brzucha, 
  • nadpotliwość,
  • nagłe skoki ciśnienia,
  • pieczenie w klatce piersiowej, 
  • niepokój i lęk, że zaraz stanie się coś złego,
  • duszności, a także ogólne bardzo złe samopoczucie. 

Jeżeli lek jest oryginalny i prawidłowo wszyty daje tego rodzaju objawy każdorazowo jeżeli Pacjent zdecyduje się spożyć alkohol. Warto zaznaczyć, że zabieg implantacji Esperalu warto wykonywać w specjalnie do tego przeznaczonej placówce ponieważ tylko prawidłowo założonej wszywki nie da się ani przepić ani w żaden sposób samodzielnie usunąć (jest ona umieszczona podskórnie). Podczas wyboru gabinetu do zabiegu warto zainteresować się miejscem jakim jest specjalistyczny gabinet leczenia alkoholizmu terapią awersyjną http://esperallodz.com/. W placówce tej stosujemy tylko oryginalne leki, przed zabiegiem wykonujemy każdorazowo konsultację medyczną z każdym Pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zabiegu i żeby wszystko przebiegło sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Konsultacje są bardzo ważnym elementem, które towarzyszą zabiegowi takiemu jak zaszycie alkoholowe.

Jak wygląda zabieg umieszczenia wszywki w ciele?

Wszywkę alkoholową Esperal umieszcza się w organizmie osoby uzależnionej podskórnie w okolicy łopatki lub pośladka. Zabieg wykonuje chirurg, który dobiera określoną liczbę tabletek dostosowaną indywidualnie do Pacjenta. Wszywka jest niewidoczna oraz nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej podczas zabiegu rana szyta jest szwami, które się wchłaniają, stąd nie ma konieczności ich usuwania.  Wszywka alkoholowa Esperal na co dzień nie jest w ogóle wyczuwalna pod skórą, nie wchodzi również w interakcje z żadnymi innymi lekami. O obecności leku świadczy jedynie niewielka blizna, która powstaje na skutek naruszenia naskórka skalpelem, a także jego reakcja na alkohol – jeżeli osoba zaszyta napije się po zabiegu, co nie jest wskazane ponieważ może grozić poważnymi skutkami ubocznymi, które mogą odbić się na zdrowiu alkoholika.

Przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego

Chociaż zabieg implantacji Esperalu jest zabiegiem w 100% bezpiecznym oraz małoinwazyjnym, jest to jednak ingerencja w organizm człowieka. Ze względu na niebezpieczne dla życia skutki jeżeli Pacjent z wszywką alkoholową zdecyduje się na spożycie alkoholu lek ten można stosować tylko po przeprowadzeniu bardzo dokładnej konsultacji medycznej z pacjentem zdecydowanym na zabieg. Słowo zdecydowanym, również jest w tym wypadku kluczowe. Nie istnieje możliwość, że ktoś np. z rodziny przyprowadzi niechętnego Pacjenta na zabieg. Osoba, która poddaje się zaszyciu alkoholowemu musi być w 100% świadoma i utwierdzona w tym, że zabieg na jaki się decyduje będzie dla niej początkiem walki z chorobą alkoholową. Konieczna jest silna motywacja Pacjenta do zmiany stylu życia, ponieważ od tej pory nie będzie on mógł spożywać alkoholu nawet w najmniejszych ilościach. Jak podczas każdego zabiegu medycznego istnieją również przeciwwskazania do zaszycia się. I tak lekarz nie może przystąpić do zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal (Disulfiramu) w przypadku zdiagnozowania u pacjenta:

  • nietrzeźwości w dniu zabiegu (wymagana jest całkowita abstynencja od napojów alkoholowych na co najmniej 24h przed zabiegiem zaszycia),
  • nadwrażliwości na substancję czynną Disulfiram oraz inne składniki leku,
  • stan po świeżym udarze,
  • stan po zawale mięśnia sercowego,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • stan wskazujący na spożycie alkoholu (brak zachowanej abstynencji 12h przed wizytą),
  • ciąży.

Pacjent jest zobowiązany wyrazić świadomą zgodę na farmakologiczne leczenie za pomocą wszywki alkoholowej z Esperalem oraz podpisać dokument to potwierdzający.

Wszywka alkoholowa Esperal – czy warto zdecydować się na zabieg?

Terapia awersyjna z wykorzystaniem wszywki alkoholowej Esperal jest najbardziej skuteczna w przypadku zmotywowanego, świadomego i chętnego do zmian pacjenta. Dlatego tak istotne jest aby osoby uzależnionej nie zmuszać do zabiegu, ponieważ może się to skończyć naprawdę źle. Próby przepicia Esperalu kończą się często utratą zdrowia i prowadzą do nieprzyjemnych skutków ubocznych i często nieodwracalnych zmian w organizmie.  Warto połączyć farmakologiczną metodę leczenia alkoholizmu z kompleksową terapią, czyli np. terapią w ośrodku zamkniętym, bądź też na sam początek ze spotkaniami w grupie AA.