Kiedy dziecko powinno zacząć ząbkować?
Prawidłowo ząbkowanie powinno nastąpić po pierwszym półroczu życia dziecka. Jednak należy mieć na uwadze, że czas ząbkowania nie zawsze jest jednakowy. U niemowląt urodzonych przedwcześnie wyrzynanie się zębów może nastąpić troszkę później i normą jest przedział od 6. miesiąca do 11. miesiąca życia. Z kolei u dzieci urodzonych o czasie ząbkowanie powinno mieć miejsce między 5. a 10. miesiącem życia, a zakończyć między 23. a 30. miesiącem. O opóźnionym ząbkowaniu mówimy, gdy pierwszy ząb pojawia się po 12. miesiącu życia. W przypadku gdy zęby nie wyrzynają się do 18. miesiąca życia, konieczne jest skierowanie się do lekarza stomatologa, który wykona potrzebne badania.
Zęby mleczne wrodzone
Może zdarzyć się, że dziecko urodzi się z już obecnym na powierzchni dziąsła zębem. W takiej sytuacji nie należy się martwić, ale przede wszystkim skonsultować się ze stomatologiem. Jeżeli ząb rusza się i istnieje możliwość połknięcia go przez dziecko, wtedy należy go usunąć. Wskazaniem do ekstrakcji są też urazy brodawki sutkowej matki podczas karmienia i urazy jamy ustnej u noworodka.
Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?
Okres ząbkowania to prawdziwy przełom dla malucha. Niektóre dzieci znoszą ten czas bardzo dobrze, a u innych mogą pojawić się objawy ogólne np. gorączka, wysypka na skórze czy biegunka. Początek procesu ząbkowania można dostrzec, obserwując dziąsła dziecka, które mogą być obrzęknięte i zaczerwienione. Do częstych objawów ząbkowania zalicza się:
- niepokój dziecka,
- nadpobudliwość nerwową,
- wyciek śliny z ust,
- problemy ze snem,
- brak apetytu,
- wkładanie rączek i innych przedmiotów do buzi.
Niepokojącym objawem może być miejscowe zasinienie dziąsła, które zazwyczaj jest spowodowane przebiciem naczynia krwionośnego przez ostrą krawędź zęba. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.
Czy można pomóc dziecku w czasie ząbkowania?
W przypadku gdy dziecko boleśnie ząbkuje, ważna jest rola rodzica, który przez odpowiednie metody może pomóc przejść maluchowi ten trudny okres. Dobrym sposobem jest delikatny masaż dziąseł palcem z użyciem specjalnych nakładek lub jałowego gazika nawiniętego na palec i łagodzącego żelu. W tym przypadku sprawdzić się może np. Anaftin Baby Żel na ząbkowanie, wyposażony w specjalny aplikator – szczoteczkę ułatwiającą nakładanie żelu oraz umożliwiającą masaż dziąseł, który łagodzi ból dziecka. Pomocne może być też podawanie dziecku do gryzienia schłodzonych (ale nie zamrożonych!) w lodówce gryzaków – niska temperatura zabawki wpłynie na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia dziąsła.