Wszystkie polskie noworodki będą badane w kierunku SMA od 2021 r. - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wszystkie polskie noworodki będą badane w kierunku SMA od 2021 r.

 Wszystkie polskie noworodki będą badane w kierunku SMA od 2021 r.

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Seif Eddin Khayat on Unsplash

Przesiewowe badania noworodków pod kątem SMA będą przeprowadzane w Polsce od 2021 r. Rekomendacje wydała Rada Przejrzystości przy AOMiT.

Decyzja byłą długo oczekiwana przez rodziny osób dotkniętych rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Eksperci od dłuższego czasu są zgodni, iż wprowadzenie badań przesiewowych zmieni los chorych dzieci, przy dotychczasowych nakładach finansowych na leczenie. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ wdrożenie leczenia na etapie przedobjawowym daje dzieciom szanse na prawidłowy rozwój. Najlepsze efekty leczenia odnotowuje się w sytuacji, kiedy dziecko poddawane jest leczeniu, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. 


“Śmiało można powiedzieć, że to jest wiadomość dnia, a nawet roku” - powiedziała ekspertka profesor Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla portalu Rynek Zdrowia.  

To dobra decyzja, bo jeszcze w grudniu ubiegłego roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOMiT) odrzuciła projekt badań. 

SMA u dzieci: gdzie w Polsce badania przesiewowe noworodków

Badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA mają zostać wdrożone jeszcze w tym roku w 10 województwach (najpierw na Mazowszu), a od roku 2022 na terenie całej Polski. Stopniowanie przeprowadzanie badań wynika z czynników organizacyjnych. Odpowiedzialnym za realizacje badań ma być Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. 

>>> Stwardnienie rozsiane u dziecka: przyczyny, objawy i leczenie SMA u dzieci

Badania przesiewowe noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni przeprowadzane są w wielu krajach, m.in. w: USA, Kanadzie, Holandii, Serbii, Słowenii i Francji. Pod koniec ubiegłego roku o przesiewowym badaniu noworodków w kierunku SMA zdecydowały także Niemcy. 

>>> Czytaj też: Tokofobia: przyczyny, objawy i leczenie lęku przed porodem

>>> Czytaj też:  TEST pieluch dla niemowląt. Mamy RAPORT UOKiK

Źródło: rynekzdrowia.pl