Opublikowany przez: monika.g 2020-04-03 23:35:04
Autor zdjęcia/źródło: Wielkanoc 2020 – Wielki Tydzień @ ex3me z Pixabay
Wielkanoc 2020 to nie tylko Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny, ale również poprzedzające ją dni, które stanowią wstęp do świąt i pozwalają na duchowe przygotowanie się do ich obchodzenia. W tym roku z powodu zaostrzenia przepisów w związku z epidemią koronawirusa i ograniczenia liczby wiernych mogących przebywać w kościele do 5 osób nie będzie możliwe wzięcie udziału w tradycyjnych obchodach świąt Wielkanocnych. Uroczystości Wielkiego Tygodnia będą natomiast transmitowane w mediach, a wierni będą duchowo łączyć się w modlitwie przebywając w swoich domach.
Tak zwane Triduum Paschalne rozpoczyna się już w Wielki Czwartek. Jest ono obchodzone na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu wieczorem na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z uczniami odprawiana jest tzw. Msza Krzyżma, po której milkną dzwony i organy kościelne. W Wielki Piątek nie ma mszy świętej, zamiast niej sprawowana jest Liturgia Słowa Bożego, po której następuje Adoracja Krzyża oraz czuwanie przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę rano wierni przynoszą do kościoła święconki, czyli koszyczki wypełnione pokarmami, które zostają poświęcone i spożywane w Niedzielę Zmartwychwstania. Jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Niedziela Wielkanocna natomiast rozpoczyna się o świcie, zwykle o godzinie 6:00 rano uroczystą Mszą Rezurekcyjną, na której podczas procesji biją dzwony kościelne ogłaszając światu Dobrą Nowinę.
Wielkanoc jest świętem ruchomym, w tym roku Wielkanoc 2020 wypada 12 kwietnia, a do 11 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy związane z pandemią COVID-19, które zakazują zgromadzeń oraz wychodzenia z domu bez konkretnej potrzeby oraz ograniczają liczbę wiernych mogących przebywać w kościele do 5 osób. W zależności od rozwoju sytuacji być może od 12 kwietnia powróci limit 50 osób mogących brać udział w uroczystościach kościelnych. Jednak mimo tej sytuacji Dekret Kongregacji nie pozwala na przeniesienie świąt Wielkanocnych na inny termin, można jedynie przełożyć Mszę Krzyżma Świętego. W tym roku według zaleceń Kongregacji Episkopatu obrzędy wielkanocne będą sprawowane przez księży i biskupów nawet bez obecności wiernych.
W Wielki Czwartek w czasie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej nie odbędzie się obrzęd obmycia nóg, nie będzie też procesji. W Wielki Piątek nie odbędzie się adoracja Krzyża, w czasie której wierni dotykali lub całowali stopy ukrzyżowanego Chrystusa. Kościół na czas pandemii rezygnuje też z obrzędu pokropienia wodą święconą.
Największą zmianą będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów. W zamian za to poświęcenia dokona głowa rodziny lub wybrana osoba przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy można znaleźć na stronie Episkopatu Polski.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie odbędzie się tradycyjny obrzęd światła z rozpalaniem ogniska, a zamiast niego zostanie zapalona świeca. Nie odbędzie się również uroczysta procesja rezurekcyjna. Natomiast w czasie „Liturgii chrzcielnej” zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne, ale zostanie pominięty obrzęd pokropienia wiernych wodą. Procesje, które nie będą mogły się odbyć w czasie Wielkiego Tygodnia mogą zostać przełożone na inny termin.
Wszystkie msze i obrzędy Triduum Paschalnego mogą być sprawowane bez fizycznego udziału wiernych w kościele. Za to będą oni mieli możliwość uczestnictwa w nich za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. Równocześnie, jeśli istnieje taka możliwość, Konferencja Episkopatu zachęca do oglądania udostępnianych na żywo przekazów ze swoich kościołów parafialnych, aby w ten sposób łączyć się duchowo w modlitwie wspólnotowej.
CZYTAJ TEŻ:
Święcenie pokarmów 2020 ZMIANY - jak będzie wyglądało w tym roku?>>
Czy można jechać do rodziny na święta? Wielkanoc 2020 bez spotkań rodzinnych?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.