TEST pieluch dla niemowląt. Mamy RAPORT UOKiK - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

TEST pieluch dla niemowląt. Mamy RAPORT UOKiK

TEST pieluch dla niemowląt. Mamy RAPORT UOKiK

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jimmy Conover on Unsplash

UOKIK przetestował jednorazowe pieluchy dla dzieci. Wyniki zaskakują. Oto, co wynika z opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów RAPORTU.

Wybór pieluszek jednorazowych dla niemowląt, nie jest łatwy, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swą przygodę z rodzicielstwem. Tym razem pod swą lupę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pieluszki dla dzieci - przetestowano 10 rodzajów pieluch dla dzieci dostępnych w polskich sklepach sieciowych i dyskontach. Sprawdź, które pieluchy wygrały, a które rozczarowały.

Podczas testowania badaniu podlegały takie parametry pieluch, jak:

  • Czas wchłaniania wilgoci 

  • Oddawanie wilgoci pod wpływem nacisku

  • Wytrzymałość pieluch na niezamierzone rozpięcie się

  • Wytrzymałość zapięcia na oderwanie się

  • pH produktu

W badaniu także określono, które pieluchy osiągnęły najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jak testowano jednorazowe pieluchy dla dzieci?

Na każdą pieluszkę wylewano po 3 razy 50 ml roztworu chlorku sodu, który traktowano jako odpowiednik moczu (woda jest absorbowana inaczej niż roztwór). Tą metodą stwierdzono, jak szybko pielucha wchłania płyn i ile go z niej wypłynie pod wpływem nacisku. Następnym etapem badania było zanurzanie pieluszek na 30 minut w roztworze soli, by przekonać się, ile może go maksymalnie wchłonąć. Moc i elastyczność zapięć testowano na specjalnej maszynie. Testowanie obejmowało także sprawdzenie pH materiału stykającego się bezpośrednio ze skórą maluszka.

”W kolejnej odsłonie z cyklu „UOKiK testuje” porównaliśmy 10 marek pieluch jednorazowych, które przebadaliśmy w naszych akredytowanych laboratoriach. Badania UOKiK są rzetelne, niezależne i wiarygodne. Parametry, które analizujemy, wybieramy zawsze z myślą o konsumentach tak, aby dostarczyć im przydatnych informacji i wartościowych ocen. Wyniki badania pieluch również dla nas okazały się dużym zaskoczeniem, w szczególności względem marek posiadających bodajże najlepszą rozpoznawalność na polskim rynku. Mam jednak nadzieję, że po lekturze raportu wybór pieluch będzie dla Państwa nieco łatwiejszy” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


>>> Czytaj też:  Dieta na męską płodność: TE superfoods powinny znaleźć się na jego talerzu!

Które pieluchy dla niemowląt z polskich sklepów są najlepsze, a które rozczarowały?

Według RAPORTU UOKiK po dokładanym przetestowaniu pieluch, NAJLEPSZE okazały się: 

  • Rossmann Babydream– marka własna drogerii

  • Huggies– Komberly-Clark

Najniżej ocenionymi pieluszkami okazały się:

  • Auchan Baby Comfort – marka własna sieci handlowej

  • Pampers – Procter&Gamble

Najbardziej ekonomiczne są pieluszki: Lupilu, DadaBevola, natomiast najdroższymi okazały się pieluszki Auchan, Bella i Pampers.

Podczas oceny pieluch urzędnicy zwracali uwagę na opakowania, gdyż wpływają one na jakość produktu. Pięć z nich, czyli połowa, posiada specjalny system otwierania, który ułatwia wyjęcie pieluszki, natomiast opakowania wszystkich posiadają rączki ułatwiające przenoszenie.  

Trzy spośród testowanych pieluszek są wyposażone we wskaźnik wilgoci, które mogą być pomocne, dla rozpoczynających przygodę z rodzicielstwem, w ocenie, kiedy jest konieczna zmiana pieluchy na nową. 

Test chłonności najlepiej wypadł w przypadku pieluch TibellyKindy Pure&Flexoraz Bella Baby Happy. Ostatnie miejsca zajęły produkty: Pampers, Dada oraz Babydream

Pieluszki Babydream, mimo, że “oblały” test chłonności, najlepiej wypadły w teście ”oddawania wilgoci pod naciskiem”. Tutaj także sprawdziły się pieluszki Bevola i Lupilu. Najsłabiej wypadły jednorazowe pieluchy Papmpers. 

Wszystkie przebadane pieluszki, spośród dostępnych w polskich sklepach wykazują pH w granicach: 6,04 – 6,47, czyli spełniają normę określoną przez OEKO-TEX.

Testowanie pieluszek dla niemowląt przez UOKiK odbywało się w akredytowanych laboratoriach w Łodzi i Lublinie, w listopadzie i grudniu 2020 r., w rozmiarze 3, przeznaczonych dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. Do testów pieluszki wybrała Inspekcja Handlowa na podstawie rozeznania rynku. W wyniku badań wykonano 230 prób, podczas których uzyskano 1130 wyników cząstkowych.

Źródło: UOKiK.gov.pl

>>> Czytaj też:  9 miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi?