Szkoleniom bhp podlegają osoby pracujące w każdym zawodzie, jednak szkolenia te będą zróżnicowane tematycznie ze względu na specyfikę wykonywanej pracy. Tym samym obowiązek znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym również zasad udzielania pierwszej pomocy, spoczywa na nauczycielach i wychowawcach przedszkolnych.
BHP w placówkach oświatowych
W przypadku placówek oświatowych zagadnienie bezpieczeństwa i higieny pracy nabiera szczególnego znaczenia. Szkoły i przedszkola to przecież miejsca, w których oprócz pracowników oświaty, przebywają również uczniowie i wychowankowie. Nauczyciele i wychowawcy przedszkolni mają więc obowiązek nie tylko dbać o rozwój swoich podopiecznych, ale też opiekować się nimi w czasie, gdy przebywają oni na terenie placówki oświatowej.
Z tego też względu zasady związane z bhp w placówkach oświatowych regulują nie tylko przepisy prawa pracy, ale w pewnym stopniu również przepisy prawa oświatowego (Ustawa o systemie oświaty i Karta Nauczyciela). Znajomość zasad bhp, ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy oraz instrukcji związanych z wykonywaniem pracy na powierzonym stanowisku warunkuje nie tylko bezpieczeństwo samych pracowników, ale przede wszystkim uczniów i wychowanków pozostających pod ich opieką nauczycieli i wychowawców.
Dlatego też dyrektorzy szkół i przedszkoli są zobowiązani zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenie bhp, dostosowane do specyfiki zajmowanego przez nich stanowiska pracy.
Ogólne zasady szkolenia bhp
Za zorganizowanie szkolenia z zakresu bhp odpowiedzialny jest pracodawca. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy i na koszt pracodawcy, w zakładzie pracy lub wyznaczonym miejscu – przy czym coraz popularniejsze są również szkolenia bhp online. Bardzo ważne jest, aby szkolenie przeprowadzane było przez osoby uprawnione i zgodnie z programem adekwatnym dla danej grupy stanowisk. Organizatorzy szkoleń powinni zapewnić uczestnikom materiały dydaktyczne pomocne w realizacji programów, a także umożliwić konsultacje z instruktorami (zwłaszcza w przypadku szkoleń w formie e-learningu).
Szkolenia wstępne i okresowe
Szkolenia bhp przeprowadzane są dla pracowników, którzy są przyjmowani do pracy na danym stanowisku, jak i dla tych, którzy już są zatrudnieni. Z tego też względu szkolenia dzieli się na:
- wstępne – w formie instruktażu (ogólnego i stanowiskowego) przeprowadzane dla nowo zatrudnionych pracowników, stażystów, praktykantów,
- okresowe – przeprowadzane w celu zapoznania pracowników z nowymi przepisami dla uzupełnienia wiedzy i umiejętności.
Po zakończonym szkoleniu powinny zostać przeprowadzone testy bhp dla pracowników poszczególnych grup stanowisk, które pozwolą zweryfikować wiedzę potrzebną do wykonywania pracy zgodnie z przepisami.
Ile jest ważne szkolenie bhp? Częstotliwość odbywania kolejnych szkoleń uwarunkowana jest rodzajem wykonywanego zawodu. W związku z tym:
- przynajmniej co 3 lata – odbywa się szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
- przynajmniej raz w roku – odbywa szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przy pracach szczególnie niebezpiecznych,
- przynajmniej co 5 lat – odbywa się szkolenie okresowe dla pracodawców, osób kierujących pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przynajmniej co 6 lat – odbywa się szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych (w tym pracowników oświaty).
Źródło informacji: http://e-specjalistabhp.pl/